Çiğdem Çiçeği Bakımı ve Üretimi

Çiğdem çiçeği, Zambakgiller ailesinden olup, çiçekleri zehirli ve bir o kadar da güzel görünen bir bitkidir. Uzaklarda, dağ eteklerinde,zorlu koşullarda yetişen bir bitki olması sebebiyle öksüz oğlan çiçeği olarak da bilinir. Beyaz, sarı, leylak ya da koyu mor gibi renklerle yazın ve kışın gelecek olmasının habercisidir. Çiçek mor ve sarı açmışsa yazın geleceğini, lila ve pembe açmışsa kışın geleceğini haber eder. Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde yetiştiği görülür. Gece kapanıp gündüz aydınlık olduğu zaman açarlar. Dünyada aşağı yukarı 85 türü doğal halde bulunmaktadır. Türkiye’de ise 36 türü ve 36 da alt türü doğal olarak yetişmektedir.

 Çiçeği Bakımı

Zorlu koşullara dayanıklı bir bitkidir. Soğuk kışlara karşı dayanıklıdır, kısa bir süre kar altında kalabilir ve -10 derecelik donlara da dayanabilir. Beyaz, mor, pembe, sarı gibi birçok renk çeşitliliğine sahiptir.

 

Toprak Seçimi

Çiğdem çiçeği toprağı seçilirken geçirgen, verimli, kumlu, organik maddeler yönünden zengin, nemli topraklar tercih edilmelidir. Bu çiçeğin soğanı toprağın 15 cm altına gelecek şekilde dikimi yapılmalıdır.

 Işık İhtiyacı

Yarı gölge ve aydınlık ortamda iyi yetişirler. Çiçek dikildikten sonra direkt güneşe ve sıcağa maruz bırakılmamalıdır.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Zor şartlarda yetişebilen bu çiçeğin su ihtiyacı da azdır. Toprağı kurudukça belirli günlerde bitkinin büyümesine göre kararında sulanmalıdır. Bol sulanmamalıdır. Çiçek açtıktan sonra gün ışığı gören aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. Uzun süre güneşe maruz bırakılmamalıdır. Havadar bir odada bulunmalıdır.

Diğer Gereksinimleri

Çiğdem çiçeğinin yaz mevsiminde yaprakları kurur ve bitki soğanları yaz boyunca toprağın altında uyku halinde beklemede kalırlar.

 

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

Çiğdem çiçeği yumru ile ve tohumdan kolayca çoğaltılabilir. Dikim Ekim ve Aralık aylarında yapılmalıdır. Dikim sonrası toprak sıcaklığı çiçeklenme dönemine kadar 16-17 derece olmalıdır. Toprak sıcaklığı bu sınırın altını ya da üstünü geçmemelidir.

 

1 ) Yumru ile

Yumru ile çoğaltmak istenilen çiğdemler, dikilmeden önce 1 gün suda bekletilir. Ertesi gün suda bekletilmiş olan yumrular aralarında 6-7 cm boşluk bırakılarak toprağa dikilebilir.

2 ) Tohumdan

Çiçeğin toplanabilen tohumları çimlendirildiğinde uygun toprağa çok derin olmayacak şekilde dikilebilir.

 

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments