Chromobotia macracanthus (Makrakanta)

Chromobotia macracanthus (Makrakanta) ,  coğrafi kökeni Asya olarak bilinen bir türdür.  Kendi türleri ile birlikte zaman geçirmeyi severler. Bu yüzden birden fazla bakılabilir. Akvaryumda bitkiler kullanırsa doğal bir görünüm elde edilebilir. Bunun yanında mutlaka saklanma alanları oluşturulmalıdır. Bolca saklanma alanlarına ihtiyaç duyarlar. Genel olarak artık yiyici balıklardır. Bu yüzden akvaryumda faydalı olurlar ve fazla yem bırakmazlar.

Chromobotia macracanthus Yaşam Alanı

Sürekli temiz olan alanlarda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun tabanda bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise  agresiftir.

Chromobotia macracanthus

Chromobotia macracanthus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Belirgin bir ayırım yoktur. Ancak tahmini olarak bakıldığında yumurtlama dönemlerinde dişilerin karnı şişebilir. Erkeklerin kuyruk yüzgeçleri yukarı doğrudur.

Akvaryum ortamında üretimi bir hayli zordur. Düz yumurta dökerek ürerler. Üremeden sonra anaç balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Yoksa kendi yumurtalarını da yerler ve çıkacak yavru sayısı düşer. Düz yumurta dökmelerine rağmen uygun koşulların sağlanması zordur.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

25 – 30 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 40 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 500 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 7.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments