Chindongo demasoni – Malawi Zebra – Cichlid Bakımı

Chindongo demasoni, Malawi Gölü içerisinde yaşayan diğer balıklara oranla daha küçük bir cichlid türüdür. Oldukça agresif bir yapısı vardır. Erkek balıkların agresif tavırlarının dağılması için bir erkeğe birden fazla dişi olacak şekilde koloni hazırlanmalıdır. Her ne kadar boyutları küçük olsa dahi agresif tavırları nedeniyle mümkün olduğunca büyük akvaryumlarda beslenmesi gerekir. Dar alanda yaşamaları agresifliklerini tetikler. Tek tür olarak büyük gruplar halinde beslenmesi bu balıklar için en uygun olanıdır. Akvaryum içinde tortu içermeyen kayalardan dekor oluşturulması önerilir. Doğasına daha yakın bir ortam sağlanması için akıntı sağlanabilir.

Chindongo demasoni Yaşam Alanı

Doğada tortu içermeyen kayalık alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada otçul olarak beslenirler. Sadece kayaların üzerindeki yosunları ve bu yosunlarla beslenen mikroorganizmaları yerler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine yine agresif ve bölgeci tavırlar sergiler.

Chindongo demasoni Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada birçok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkek olanlar dişilere oranla daha iri ve yapılıdır. Dişiler daha ufak bir yapıya sahip olup soluk renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 9 – 11 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 250 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments