Chilotilapia rhoadesii – Cichlid Üretimi Ve Bakımı

Chilotilapia rhoadesii, doğada salyangoz avcısı olarak bilinir. Sürüler halinde yaşarlar ve göl tabanını gezerek tarama yaparlar. Yumuşakçaları tüketirler. Bir erkeğe üç dişi şekilde akvaryum ortamında beslenebilir. Büyük kayalardan yapılan mağaralardan hoşlanırlar. Geniş yüzme alanlarına ihtiyaçları vardır. Sürüdeki en baskın erkek rengini ortaya çıkarır. Diğer erkekler neredeyse dişiler gibi görünürler. Malawi Gölü içerisinde güney kısımlarda bulunurlar. 

Chilotilapia rhoadesii Yaşam Alanı

Doğalarında yiyecek imkanlarının çok olduğu sığ ve çamurlu bölgelerde barınırlar. Akvaryum ortamında ise geniş kayalardan oluşan mağaralar oluşturmak bu balıkların yaşamları için en ideal ortamı oluşturur. Ancak bu geniş mağaraların yanında mutlaka kumluk yüzme alanları da bırakılmalıdır. Özellikle çiftleşme için uygun alanlar yaratılmalıdır. Dip ve orta seviyesinde yüzerler. Dizayn buna göre yapılmalıdır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Hem etçil hemde otçul olarak beslenirler. Bu yüzden ikisini de içeren besinler verilmelidir. Doğada yumuşakçaları yediklerinden dolayı canlı yem takviyesi sorun yaratmaz. Ancak verilen yemin kalitesi balıkların formu ve rengi için oldukça önemlidir. Yemler mutlaka buna göre seçilmelidir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara orta derecede agresif davranır. Diğer balıklarla bir arada beslenmesi sorun teşkil eden bir tür değildir. Kendi türlerine karşı agresif davranırlar.

Chilotilapia rhoadesii Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar büyüdükçe dişilere oranla daha büyük olur ve hem kafa hemde vücutları daha mavi bir renk alır. Sürü içerisindeki baskın erkek diğer erkeklere oranla kendisini daha çok belli eder. Hatta diğer erkekler neredeyse dişi gibi görünürler.

Çiftleşme dişinin yumurta dökmesi ve erkek balığın bu yumurtaları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi yumurtaları ağzında toplar ve yaklaşık 3 hafta kadar kuluçka yapar. 3 hafta sonunda anne balık yavruları ağzından bırakır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 28 derece sıcaklıklar arasında rahatlıkla yaşayabilirler. Ortama 23 – 24 santim boya ulaştıklarından dolayı orta boyutlu bir akvaryum bu balıklar için yeterli olacaktır. Tavsiye edilen akvaryum hacmi en az 250 litredir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

8 ile 15 dh su sertlikleri arasında rahat ederler. Bu balıklar için ph değeri ise 7.5 ile 8.6 arasında olmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Balık türleri hakkında bilgi sahibi olmak için harikasınız