Chilotilapia euchilus – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Chilotilapia euchilus, Malawi Gölü içerisinde geniş bir alana yayılmış bir şekilde yaşamaktadır. Nispeten orta boyutlu cichlidlerdir denilebilir. Genelde kumu tarayarak böcek ve larvalar yerler. Etçil beslenen bir yapıları vardır. Akvaryum ortamında bakılmak isteniyorsa en az 1 erkeğe 3 dişi olacak şekilde ayarlanması gerekir. Dişi sayısı daha fazla arttırılabilir. Malawi Gölü içerisinde geniş bir alana yayıldıkları için sıkça görülebilirler. 

Chilotilapia euchilus Yaşam Alanı

Doğalarında yarı kayalık ve yarı kumluk alanlarda yaşarlar. Bu yüzden akvaryum ortamında da bu koşullar sağlanmalıdır. Akvaryumu iki kısım olarak tasarlamak en mantıklısı olacaktır. Bir alan kayalık ve balıkların saklanabileceği bölgeleri içerirken diğer alan kumluk olmalıdır. Dip seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Etçil olarak beslenirler. Doğalarında kumluk alanları tararlar ve larvaları ararlar. Bu yüzden protein ağırlıklı yemlerle beslenmeleri gerekir. Diyetlerinde canlı yemlere yer verilebilir. Su piresi gibi canlı yemler bu balıklara besin olarak verilebilir. Kuru yemlerle beslenmek isteniyorsa kaliteli ve protein oranı yüksek yemler verilmelidir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı barışçıl davranışlar sergilerler.  Ancak yanına koyulan balıkların bu balıklara yakın boyutlarda olmasına özen gösterilmelidir. Eğer küçük olursa yeme davranışı gösterebilirler. Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir.

Chilotilapia euchilus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilere göre daha iri ve gösterişlidir. Erkek balıklar daha canlı renklere sahip olurlarken dişi balıklar daha soluk renklerdedir. Dişiler çiftleşmek için en baskın ve gösterişli erkeği tercih ederler. Küçük sürülerde ideal sayı 1 erkeğe 3 dişi olmasıdır. Ancak sürü büyütüldükçe balık sayısı arttırılabilir.

Dişinin yumurta dökmesi ve erkeğin bu yumurtaları döllemesi ile çiftleşme tamamlanır. Ardından dişi yumurtaları ağzında toplar. Belirli bir süre ağzında çevirerek yumurtaları havalandırır ve kuluçka tamamlanır. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklıklar bu balıklar için idealdir. Bu sıcaklıklarda rahatlıkla gelişim gösterir, büyür ve ürerler. Erkekler 25 santim dişiler ise 17 santim boyutlara ulaşabilirler. Bu balıklar için en uygun akvaryum hacmi ise 300 litredir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert suları severler. Buna göre su sertliğinin dereceği ayarlanmalıdır. Ph ise 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments