Cherax quadricarinatus (Kırmızı Kıskaçlı Kerevit)

Cherax quadricarinatus (Kırmızı Kıskaçlı Kerevit) , coğrafi kökeni Avustralya olarak bilinen bir türdür.  Kabuk değişiminden 2 – 3 gün önce saklanma alanlarına çekilirler. Bu yüzden bulundukları akvaryumda mutlaka saklanma alanları bulunmalıdır. Kabuk değişim sürecinde yem yemezler. Eski kabuklarını yemeleri için akvaryumda bırakılmalıdır. İyi filtre edilen ve iyi havalandırılan akvaryumlara ihtiyaç duyarlar. Su ne kadar temiz olursa mavi rengi de o kadar yoğun olur. Suda bulunan tuz oranı yüksekse rengi yeşil veya kahverengi olabilir. Havalandırma iyi değilse mutlaka su üzerene çıkacakları alanlar oluşturulmalıdır. Aksi halde boğulabilirler.

Cherax quadricarinatus Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler. Özellikle hasta balıkları avlar. Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Cherax quadricarinatus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek olanların kıskaç kısımlarında kırmızı bir şerit vardır. Dişilerde is bu bulunmaz. Erkekler dişilere oranla daha büyüktür.

Kur yaptıktan sonra çiftleşme gerçekleşir. Yaklaşık 300 – 800 adet yumurta oluşur ve koyu yeşil bir renkleri vardır. Dişi yumurtaları karnına takın bir bölgede taşır. Yumurtaların çıkması yaklaşık 6 haftayı bulur. Üremeleri yavruların hassas olmasından dolayı zordur. Kendilerini güvende hissetmeleri en büyük etkendir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

15 ile 30 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 18 – 20  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.2 ve 7.8 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments