Champsochromis spilorhynchus – Cichlid Bakımı

Champsochromis spilorhynchus, geniş kumluk alanlarda balıkları avlayarak yaşamlarına devam ederler. Oldukça büyük ve acımasızdırlar. Özellikle kendilerinden küçük balıkları yerler. Bu yüzden akvaryum ortamında kendisinden küçük balıklarla aynı ortamda bırakılmamalıdır. Boyutları itibari ile akvaryumda beslemek için ciddi boyutlara sahip akvaryumlar gerekir. Aynı zamanda avcı balıklar oldukları için beslenme düzeni buna göre ayarlanmalıdır. 

Champsochromis spilorhynchus Yaşam Alanı

Doğada sığ ve zengin tortulu alanlarda yaşarlar. Bu yüzden akvaryum ortamında bu koşullara en yakın yaşam biçimi sağlanmalıdır. Büyük balıklar oldukları için boyutları göz önünde bulundurularak bir akvaryum düzeni sağlanmalıdır. Küçük balıklarla aynı ortamda olmamaları gerekir. Ağızlarına girebilecek her türlü küçük balığı ve omurgasız canlıları yiyebilirler. Dip ve orta seviyelerde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Bu yüzden akvaryum ortamında protein ağırlıklı yemlerle beslenmeleri gerekir.  Diyetleri canlı yemlerle desteklenebilir. Bazılarına göre mutlaka canlı yemde verilmelidir. Kaliteli protein  içeren yemlerle beslendiğinde akvaryum ortamında yiyecek sıkıntısı çekmeyeceklerdir.

Akvaryumda kendi boyutlarına yakın olan diğer balıklarla orta derecede anlaşırlar ve çok fazla agresif tavırlar sergilemezler. Ancak kendi türlerine karşı agresiftir.

Champsochromis spilorhynchus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişi balıklara göre daha büyük ve gösterişlidir. Dişileri etkilemek ve en iyi gen aktarımını sağlamak için her zaman erkekler daha gösterişli olur.  Aynı zamanda erkek balıklar dişilere göre daha mavidir ve kırmızı bir anal yüzgeçleri bulunur.

Dişi balıkların yumurta dökmesi ve erkek balığın bunu döllemesi ile çiftleşme sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar. Ağzında yumurtaları çevirerek havalandırır ve kuluçka tamamlanır. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklık aralıkları bu balıklar için idealdir. Bu sıcaklıklarda gayet rahat bir şekilde büyür, gelişir ve ürerler. Ortalama 40 santim boya ulaştıkları için bu balıkların geniş alanlara ihtiyaçları vardır. Bu geniş alanları sağlamak için en az 400 litrelik bir akvaryum bu balıklar için önerilir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Su sertliği bu balıkların rahat etmesi için 9 – 15 dh aralığında olmalıdır. Ph derecesi ise 7.5 – 8.5 seviyelerinde idealdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments