Champsochromis caeruleus (Trout Cichlid) – Bakımı

Champsochromis caeruleus, Trout Cichlid olarak da bilinir. Özellikle gölün açıklarında ve derin kısımlarında barınırlar. Aynı gölde yaşayan küçük balıkları avlarlar. Malawi Gölü’nün en büyük yırtıcılarından biri olarak bilinir. Özellikle üreme dönemlerinde fazla agresif olurlar. Akvaryumda beslenmek isteniyorsa en az bir erkek başına üç dişi düşmelidir. 

 Champsochromis caeruleus Yaşam Alanı

Doğalarında gölün çok geniş bir alanına yayılmışlardır. Açık, derin, geniş ve kumlu alanları severler. Bu yüzden buna göre bir akvaryum düzeni oluşturulmalıdır. Ancak bu balıklar üreme döneminde fazlaca agresif olduklarından dolayı mutlaka akvaryumda yeterli miktarda saklanma alanı da bulunmalıdır. Bunun için akvaryumu kumlu ve kayalık alanlar olarak iki parça şekilde tasarlamak tavsiye edilir. Orta seviyelerde yüzerler. Küçük balıkları yedikleri için akvaryum arkadaşları dikkatli seçilmelidir.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Etçil olarak beslenirler. Doğaları gereği avlanır ve küçük balıkları yerler. Bu yüzden protein ağırlıklı yemler verilmelidir. Kaliteli protein içeren yemler bu balıkların sağlığını koruması için yeterli olabilir. Ancak diyetleri canlı yemlerle desteklenirse çok daha iyi gelişim göstereceklerdir.

Akvaryumda kendi boyutlarındaki balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise oldukça agresif tavırlar sergilerler.

 Champsochromis caeruleus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar dişi balıklara oranla daha iri olurlar. Aynı zamanda erkek balıklar daha canlı renklere sahiptirler. Dişiler ise daha küçük yapıda ve soluk renklere sahiptirler.

Erkek ve dişi balık çiftleşme dönemleri geldiğinde dişinin yumurtaları dökmesi ve erkeğin döllemesi ile çiftleşirler. Döllenen yumurtaları dişi balık ağzında toplar. Ağzında yumurtaları çevirerek havalandırır ve belirli bir süre sonra yavrular çıkar. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece arasındaki sıcaklıklarda yaşarlar. Bu sıcaklık değerleri sağlandığında rahatlıklar ürerler. Ayrıca yavruların en iyi gelişimi de bu sıcaklıklar arasında olmaktadır. Yaklaşık 30 – 32 santim boya ulaşabildikleri göz önünde bulundurulduğunda büyük akvaryuma ihtiyaç duyarlar. En az 350 litrelik akvaryumlar tavsiye edilir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yaşamlarını sürdürmeleri için geniş bir su sertliği aralıkları vardır. 5 ile 30 dh dereceleri arasında yaşayabilirler. Ph değerleri ise 7.5 – 8.3 olmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments