Cennet Kuşu Çiçeği Bakımı ve Üretimi

Cennet kuşu çiçeği, görünüşüyle tıpkı cennet kuşlarını anımsatan, ana vatanı Güney Afrika olan bir çiçektir. Dünya’da spor müsabakalarında erkek sporculara yarış sonrası takdim edilen çiçek olarak da bilinir. Diğer adı ‘Strelitzia’ dır. Turna Gagası olarak da bilinir. Birçok türü bulunmaktadır. Bilimsel adı Strelitzia regina’ dır.

 Cennet Kuşu Çiçeği Bakımı

Çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 10-25 derece arasında olmalıdır. Nemli ve bol güneş alan ortamlar en uygun olanıdır. Yaprak boyu 10-30 cm arasında gelişir. Oldukça sert olan yaprakları olumsuz şartlara karşı dayanıklıdır. Bahçelerde, seralarda ve geniş saksılarda yetişir.

 

Toprak Seçimi

Çiçek, nem tutma oranı yüksek, geçirgen, bol gübreli toprakları daha çok sever. Aylık gübre verilmesi bitkinin verimini arttırır.

 Işık İhtiyacı

Bol güneş alan ortamı sever ancak direkt güneş alan ortamda bulunmamalıdır. Güneş almayı oldukça sevse de günün tamamında güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Toprak kurudukça sulaması yapılmalıdır ancak toprağın tamamen kuruması beklenmemelidir. Nemli ortamı çok sever. Ortamın nem durumuna göre hava sirkülasyonu da sağlanmalıdır. Rüzgar akımının bol olduğu ortama bırakılmamalıdır. Serada yetiştiriyorsanız seranızda tepe penceresi bulundurmalısınız. Bu sayede cereyan yapmayacak şekilde çiçeğinizi havalandırabilirsiniz. Eğer seranızda ısıtma yapmayacaksanız ikinci kat naylon çekmenizde fayda var.

 

Diğer Gereksinimleri

Saksıda yetiştirecekseniz 2 haftada bir sıvı gübre verilmelidir. Gübre sayesinde kök gelişimi ve bitkinin büyümesi oldukça hızlı gerçekleşecektir. Kökle ilgili hastalık görüldüğünde ilkbahar ve sonbaharda çiçeğe uygun yapılan ilaçlarla bu hastalıklardan kurtulmak mümkündür. Evde yetiştirecekseniz geniş bir saksıda yetiştirmelisiniz.

 Cennet Kuşu Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Tohumdan ve verdiği sürgünden ayırma yöntemiyle üretimi yapılır. Seralarda tohumdan üretme yöntemi tercih edilmelidir.

1 ) Tohumdan

Bitki, tohumdan üretildiğinde çiçek açması için en az 4 yıl beklenmesi gerekir. Ülkemizde yetiştirilen bu çiçek tohum oluşturmaz. Tohumu yurt dışından getirilmektedir. Havaların ısınmasıyla Mart-Nisan aylarında dikilmesi en uygun zamanlardır. Dikimden sonra fazla olmayacak şekilde sulaması yapılmalıdır.

2) Verdiği Sürgünden Ayırma Yöntemi

Bitkinin diğer bir çoğaltma yöntemi ise ayırma yöntemidir. Bu işlem ocak şeklinde kümelenmiş filizlerin tamamının sökülerek ayrılmasıyla yapılır. Bitkinin dinlenme dönemi olan Temmuz-Ağustos aylarında bu işlem yapılmalıdır. Kökler uygun şekilde budandıktan sonra filizler 20-30 cm’lik saksılara uygun şekilde ve gübreli, organik bir toprağa dikilmelidir. Diktikten sonra kök gelişiminin verimli ve hızlı olması için nemli bir ortamda bulundurulmalıdır. Böylelikle hazırlanan fideler gelecek sene toprağa dikmeye hazır hale gelmiş olacaktır.,0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments