Caridina japonica (Çim Karidesi)

Caridina japonica (Çim Karidesi), coğrafi kökeni Japonya olarak bilinen bir türdür. Akvaryumda mutlaka yeterli saklanma alanı olmalıdır. Bunun yanında moss türlerinin bulunması bu canlıların sağlığını olumlu etkiler. Genelde her türlü yemi kabul ederler. Bunun yanında bitkili akvaryumların içerisinde oluşabilecek yosunlar ile de beslenebilirler. Akvaryumda onları rahatsız edecek türler ile birlikte bakılmamalıdır.

Caridina japonica Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise barışçıldır.

 

Caridina japonica Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Üremeleri akvaryum ortamında oldukça kolaydır. Ancak yavruları büyütmek bir hayli zordur. Erkek olanları fazla döl vermezler. Yumurtaları incedir. Dişilerin karın kısmına yakın bölgelerde rahatlıkla yumurtalar görülebilir. Yumurtaların tuzlu su akvaryumuna bırakılması gerekir. Yavrular büyük boyutlu yemleri yiyebildiklerine tatlı su akvaryumuna aktarılabilir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 – 26 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 5  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 40 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
Osman
2 yıl önce

Devamı bekliyorum 👍🏼👍🏼👍🏼🤩