Caridina brevicarpalis – Karides Bakımı Ve Üretimi

Caridina brevicarpalis , coğrafi kökeni Endonezya olarak bilinen bir türdür. Akvaryumda mutlaka yeterli saklanma alanı olmalıdır. Bunun yanında moss türlerinin bulunması bu canlıların sağlığını olumlu etkiler. Genelde her türlü yemi kabul ederler. Bunun yanında bitkili akvaryumların içerisinde oluşabilecek yosunlar ile de beslenebilirler. Akvaryumda onları rahatsız edecek türler ile birlikte bakılmamalıdır.

Caridina brevicarpalis Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise barışçıldır.

 

Caridina brevicarpalis  Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dişileri erkeklere oranla daha büyük olurlar. Erkekler ise dişilere göre daha ufak ve zayıf görünürler. Bunun yanında dişiler karınlarının altında topladıkları yumurtalar ile fark edilebilir.

Dişiler karınlarının altında yumurta taşırlar. Bu yumurtalar çiftleşmeden sonra gelişmeye başlar. Gelişim tamamlandığında yumurtalar çatlat ve yavrular çıkar. Yavruların beslenebilmesi için akvaryum içerisine moss türleri yerleştirilebilir. Bunun yanında yavrular pipo filtrenin süngeri üzerinde de beslenebilir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 – 30 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 3 – 4  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 40 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments