Caprichromis liemi – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Caprichromis liemi, geniş ve eğilimi ağız yapısı ile diğer balıklardan biraz daha farklı görünür. Ağızda kuluçka yapan diğer dişi balıkların kafa kısmına alttan vurarak yavrularını çalan bir avcıdır. Afrika’da ki Malawi Gölü içerisinde bulunurlar ve genellikle orta seviyelerde yüzerler. Doğada yakalanan balıkların midelerinde sadece, yumurtalar, larvalar ve yavru balıklar görülmüştür.  Buda bu balıkların yalnızca bunlarla beslendiklerini gösterir. Yumurta tutmuş olan dişiler sürüler oluşturarak güvenli alanlarda yavrularını salarlar. Diğer cichlid balıklarının boğaz kısmında oluşan parazitleri de temizlerler. 

 Caprichromis liemi Yaşam Alanı

Yarı kumluk ve kayalık alanlarda bulunurlar. Bu yüzden akvaryum ortamında beslenmek istendiğinde bu koşullar sağlanmalıdır. Sadece kayalık akvaryumlar veya sadece kumluk alanlar içeren akvaryumlar bu balıklar için uygun değildir. En uygun akvaryum tasarımı yarı kumluk yarı kayalık akvaryumlardır. Yarısı kumluk yarısı  kayalık akvaryumlar bu balıklar için en idealidir. Orta ve dip seviyelerde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Hatta diğer balıkların yavru ve yumurtalarını, böceklerin ise larvalarını yerler. Bu yüzden bu balıklar akvaryum ortamında beslenmek isteniyorsa protein ağırlıklı yemler tercih edilmelidir. Kaliteli protein içeren yemlerin yanında, canlı yemlerde mutlaka ek olarak verilmelidir.

Hem kendi türlerine hemde diğer balıklara karşı agresif tavırlar sergilerler. Bu yüzden akvaryum ortamında dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir kötü durumla karşılaşıldığında sorun yaratan balık akvaryumdan çıkarılabilir.

 

 Caprichromis liemi Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar dişilere oranla daha iridir. Ayrıca erkek balıklar dişilere göre daha canlı renklere sahiptirler. Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Yumurta döktükten sonra erkekler yumurtaları döller ve dişiler ağızlarında toplar. Yavrular çıkana kadar dişi balık yumurtaları ağzında çevirerek  havalandırır. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece aralarında sıcaklıklarda gayet rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebilir ve ürerler. Ortama 21 – 22 santim boya ulaşabildikleri için büyük akvaryumlar tercih edilmelidir. Bu balıklar için en az akvaryum hacmi 300 litre olmalıdır.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert suları severler. Akvaryumun suyu buna göre ayarlanmalıdır ve 7.8 – 8.6 ph dereceleri en idealidir. Bu oranlara dikkat edilmelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments