Çanta Çiçeği – Bakımı Ve Üretimi

Çanta çiçeği, sarı, kırmızı ve kırmızının tonları şekilde açan, çiçeği üzerinde bulunan beneklerle de farklı bir görüntüsü olan bir ev bitkisidir. Süs bitkisi olarak evlerde ve iş yerlerinde sıkça kullanılır. Kolay bir bakımı vardır. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymamasının yanında, düzenli ışık alması gelişimini oldukça olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanında güzel bir şekilde alması için topraktaki minerallere fazlası ile ihtiyaç duyar. Bu yüzden toprağı mutlaka besleyici olmalıdır.

 Çanta Çiçeği  Bakımı

Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Bu yüzden dolaylı ışıklarda gelişimini etkiler. Çok fazla sıcak veya soğuk havada kalmaması gereken bir bitkidir. Toraktan alacağı mineraller sağlığını gerçek anlamda etkiler. Hava akımlarından da kolay etkilenen bir bitkidir. Bu yüzden pencere kenarlarında ya da doğrudan hava akımına maruz kalacağı alanlarda bırakılmamalıdır.

Toprak Seçimi

Mineral ve besin değerleri yüksek toprağı severler. Aynı zamanda toprağı çok sıkı olmamalı ve geçirgen olmalıdır. Fazla suyun atılması için saksıda mutlaka drenaj delikleri bulunmalıdır. Topraktan alacağı mineraller önemli olduğu toprak değişimi düzenli aralıklara yapılmalıdır.

 Işık İhtiyacı

Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Yarı gölge alanlarda ya da yeterli ışık sağlayıcılarla bakılması ve büyütülmesi mümkündür. Ancak günün belli zamanlarında güneş ışı alması bitkinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Uygun havalarda balkona çıkarılıp güneş alması sağlanabilir.

Çanta çiçeği Bakımı
Çanta çiçeği bakımı nasıl olmalıdır ?

Su Ve Hava İhtiyacı

Kış aylarında mutlaka aşırı soğuktan korunması ve çok az sulanması gerekir. Toprağı nemli olduğu sürece sulama yapılmamalıdır. Yaz aylarında bitkinin suya olan ihtiyacı artar. Bu yüzden sulamada mutlaka arttırılmalıdır. Ancak abartılmadan yapılması gerekir. Burada en önemli nokta toprağın kuruluğudur. Eğer toprak nemliyse sulama yapılmamalıdır. Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise suyun toprağın her yerine ulaşmasını sağlamaktır. Bitki sulanırken hep aynı ölçüde sulama yapmak bitkinin gelişimini olumlu etkiler. Hava akımlarından korunmalıdır.  Hafif esintili havalarda zarar görmeyeceği düşünülüyorsa balkona çıkarılabilir.Çanta Çiçeği  Nasıl Yapılır ?

Çoğaltılması köklerinden ayrılması yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Kök kısmından verdiği yavrular başka bir saksıya alınarak burada büyümeleri sağlanabilir. Köklerden ayrılan bu yeni bitki besin değeri yüksek bir toprağa dikilmelidir. Böylece daha hızlı gelişecek ve hızlıca çiçek açacaktır. Fazla uzamayan bir bitki olduğu için çoğaltmada en etkili yöntem köklerden ayırma yöntemidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Güzel içerik teşekkürler.

Çiçeksever
Çiçeksever
2 yıl önce

Değişik bir çiçek türü. Güzel içerik.

Rüzgar
Rüzgar
2 yıl önce

Sukulent türlerini bekliyorum