Çan Çiçeği – Bakımı ve Üretimi

Çan çiçeği, adını çiçeklerinin çana benzemesinden almıştır. Tek yıllık yani mevsimlik türlerinin olmasının yanında çok yıllık olanları da vardır.  5 santimden 150 santime kadar bir çok boyda olabilir. Çiçekleri hemen sürgünlerin uç kısmında yer alınır.  300 den fazla çeşidi olduğu bilinmekte olan bu çiçeklerin birden çok rengi bulunur. Pembe, beyaz, mavi veya başka renklerde olabilir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçeklenir. Yaprakları çeşitli boylara sahip olabilir. Sarmal, tüylü ya da tüysüz yaprak çeşitleri bulunmaktadır.

 Çan çiçeği Bakımı

Çok yıllık olanları her bahar yeniden çiçek açar. Özellikle saksı çiçeği olması olması için yetiştirilmiştir. Hava akımından çok kolay etkilenirler. Bu yüzden mutlaka bu etkilerden korunması gerekir. Kış aylarından soğuktan fazla etkilenen bir bitki olmasa da mutlaka korunmalıdır. Bunun yanında doğru ve düzenli budama çiçeğin gelişimini olumlu etkiler. Fazla yerinin değiştirilmesini sevmez. Bu yüzden en uygun yere konulup yeri sık sık değiştirilmemelidir.

Toprak Seçimi

Humuslu ve drenajı yüksek toprakları sever. Bu yüzden mutlaka bakılacağı toprak geçirgen olmalıdır. Aynı zamanda toprakta besin miktarının fazla olması çiçeğin gelişimini olumlu etkiler. Hazırlanan geçirgen topraklara gübre eklenebilir. Saksı değişimi 2 yılda 1 defa yapılabilir.Işık İhtiyacı

Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Yarı gölge alanlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Bunun yanında uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalması çiçeğe zarar verebilir. Alacağı ışık miktarı iyi ayarlanmalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Su mutlaka toprağın her tarafına ulaşacak şekilde verilmelidir. Aşırı sulama zarar verici olacaktır. Bu yüzden toprağı nemliyken sulama yapılmamalıdır. Toprak kurumaya başladığında yine nemini kazanacağı kadar sulama yapılması önemlidir. Fazla su mutlaka dışarı atılmalıdır. Doğrudan hava akımına maruz kalmaması gerekir. Ancak hafif esintiler iyi gelecektir.Çan çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Köklerinden ayrıma yöntemi ile kolaylıkla çoğaltılabilen bir bitkidir. Bitki tam olgunluğa eriştiğinde köklerinden verdiği yeni sürgünler ayrılıp başka bir saksıya ekilebilir. Ekilen bu yeni çiçekler kısa sürede gelişim gösterecektir. Ancak sulaması aksatılmamalıdır. Eğer tohum olarak dikilecekse ilkbahar ya da sonbaharda havaların hafif serin olduğu dönemler tercih edilmelidir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Bu içeriği sevdim 🤩

Jale
Jale
2 yıl önce

Çiçekleri besinsiz bırakmamak da çok önemli. İçerik çok iyi.