Cambarellus patzcuarensis (Meksika Cüce Portakal )

Cambarellus patzcuarensis (Meksika Cüce Portakal ), coğrafi kökeni Meksika olarak bilinen bir türdür. Turuncu tonları çeşitlilik gösterebilir. Desenleri lekeli ya da çizgili yapıda olabilir. Turuncu olan rengi doğada nadiren görülür. Çünkü bu renk onu görünür kılar. Diğer Cambarellus türleri ile çiftleşme ihtimali vardır. Bu yüzden aynı tankta bulunmamalıdır. Grup halinde bakılmak isteniyorsa bolca saklanma yeri bulunmalıdır.

Cambarellus patzcuarensis Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Cambarellus patzcuarensis Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dişiler erkeklere oranla daha büyük olurlar. Bunun yanında erkek olanlarının kıskaçları daha büyük bir yapıdadır.

4 aylık olduklarında üremeye başlarlar. Kur yaptıktan sonra çiftleşme gerçekleşir. Yaklaşık 50 adet yumurta oluşur ve koyu yeşil bir renkleri vardır. Dişi yumurtaları karnına takın bir bölgede taşır. Yumurtaların çıkması yaklaşık 30 günü bulur. Üremeleri yavruların hassas olmasından dolayı zordur. Kendilerini güvende hissetmeleri en büyük etkendir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

20 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 3 – 4  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 40 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.7 ve 8.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments