Cam Güzeli Çiçeği Bakımı ve Üretimi

Cam güzeli çiçeği, diğer adıyla ‘Yeni Gine Çiçeği’ ya da ‘Kına Çiçeği’ olan pencerelerimizin süsü haline gelmiş bu bitkinin ana vatanı Doğu Afrika’dır. İlk kalıntılarına Hindistan, Çin ve Malezya’da rastlanmıştır. Bilimsel adı Impatiens walleriana’ dır. Doğada birçok çeşidi farklı renklerde bulunmaktadır.Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Cam güzeli çiçeği, 14-15 derece sıcaklığın altına düşmeyecek, rüzgar akımı olmayan yerlerde bakılmalıdır. Rüzgar akımı çiçeğin sapını salladıkça bitkinin gövde ve kökünde oynamalara sebep olur. Bu da ömrünün kısalması ve yaprakların da çiçeğin de solması demektir. Çiçek saksısının deliklerinin açık olmasına ve suyun deliklerden alt tabağa çıkmasına dikkat edilmelidir.

 

Toprak Seçimi

Çiçek; humuslu, kireçsiz, besleyici, gübreli bir toprağı sever.  Bu toprak koşullarının sağlanması bitki gelişimini iyi yönde etkiler.

 Işık İhtiyacı

Aydınlık ortamı çok severler. Bolca gün ışığı almalıdır. Fakat direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bitkinin gün ışığı görmeyen bölümleri de belli aralıklarla gün ışığına çevrilmelidir.

Su Ve Hava İhtiyacı

Nemli ortamı sever. Toprak kurudukça sulama yapılmalıdır. Fakat toprağın tamamen kuruması beklenmemelidir. Sulama genelde aynı günde ve aynı ölçüde yapılmalıdır.  Yaz aylarında su ihtiyacı artacağından toprağı parmağınızla kontrol ederek su gereksinimine göre sulama yapabilirsiniz. Kış aylarında havanın soğuk olması nedeniyle sulama ihtiyacı azalabilir. Havadar bir ortamda bulunmalıdır. Saksı deliklerinin açık olmasına dikkat edilmelidir.

 

Diğer Gereksinimleri

Bitkinin toprağını değiştirmek istiyorsanız sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayını tercih edebilirsiniz. Değiştireceğiniz saksıyı önceki boyundan bir boy büyük seçmelisiniz.

Hastalıklı bitkilerin yanına koymamak gereklidir. Eğer çiçeğinize hastalık bulaştıysa (sinek, solucan, yaprak biti, mantar gibi) çiçeğe özel ziraat ilacı alarak kullanım kılavuzuna göre uygulanmalıdır.

 

 Cam Güzeli Üretimi Nasıl Yapılır ?

Gelişimi pek hızlı değildir. Çiçek boyu çok uzamaz. Kökten ayırma, çelikleme ve tohumdan çoğaltılır. Havaların ısınmasıyla Nisan, Mayıs aylarında çoğaltılabilir.

 

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Çiçeğin çoğaltılması esnasında köklerinden ayrılmış olan cam güzeli ayrı bir saksıya dikilmelidir.

2 ) Çelikleme

Çelikle çoğaltılacaksa yaz sonunda (Eylül ayının başları) çelik alınmalıdır.

3 ) Tohumdan

Tohumlar havaların ısınmasıyla ekilir. Ekildikten 10 gün içinde çimlenme gözlenir. Bitki yaklaşık 1- 1 buçuk ay sonra kendini gösterir. Türlerine göre büyüme süresi uzayabilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments