Buccochromis rhoadesii – Çiklit Bakımı Ve Üretimi

Buccochromis rhoadesii, Malawi Gölü içerisinde yaşayan büyük bir çiklit türüdür. Bu türün küçük balıklara zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden akvaryum ortamında zarar verebileceği balıklarla barındırılmaması gerekir. Bol kumlu bir alan ve kayalık bir taban oluşturulması bu balıkların rahatı için önemlidir. Bol oksijen barındıran sulardan hoşlanırlar. Canlı yemlerle beslenebilirler.

Buccochromis rhoadesii Yaşam Alanı

Kayalık alanları severler. Ancak akvaryum düzeninde mutlaka kumluk bölgelerde bulunmalıdır. Doğal ortamlarına en yakın ortamın sağlanması bu balıkların akvaryumda rahat etmelerini sağlayacaktır. Akvaryumun arka kısımlarında mutlaka saklanma alanları oluşturulmalıdır. Kayalardan oluşturulan bu alanlarda balıklar barınmak isteyecektir. Düz kum olan bir akvaryumdan çok karma bir düzene sahip bir akvaryum idealdir. Bol oksijeni sevdikleri için akvaryumun hava taşı ile desteklenmesi olumlu sonuçlar verecektir. Orta su seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Etçil olarak beslenirler. Doğalarına uygun bir şekilde protein ağırlıklı yemlerle beslenmeleri gerekir. Bu yüzden canlı yemler tercih edilebilir. Eğer canlı yemler tercih edilmiyorsa kaliteli yemler alınmalıdır.

Kendi türlerine karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Özellikle bir sürüde birden fazla erkek varsa bu davranışların artması olasıdır. Akvaryumdaki diğer balıklarla ise barışçıl ilişkiler kurarlar. Kendisinden küçük balıkları yeme davranışı gösterecektir. Bu yüzden özellikle ağızlarına girebilecek kadar olan balıklarla aynı ortamda olmamaları gerekir.

Buccochromis rhoadesii Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar dişilere oranla daha iri ve gösterişlidir. Erkeklerin daha canlı renkleri vardır. Dişinin yumurta dökmesi ve erkeğin yumurtaları döllemesi ile çiftleşme sağlanır. Bu çiftleşmeden sonra dişiler yumurtaları ağızlarına alır ve ağızlarında havalandırarak kuluçka yaparlar. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

25 ile 28 derece su sıcaklıklarında gayet rahat bir şekilde gelişim gösterir ve ürerler. Bu balıkların rahatı için su sıcaklıkları bu şekilde ayarlanmalıdır. Yaklaşık 40 santim boya ulaşabildikleri göz önünde bulundurulduğunda büyük akvaryumlara ihtiyaç duyarlar. Ortalama 500 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Geniş bir su su sertliği aralığında yaşayabilirler. Yaklaşık 9 ile 30 dh aralığında sorunsuz yaşamaktadırlar. Bu balıkların rahatı için ph derecesi 7.2 ile 8.4 arasında olmalıdır.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments