Buccochromis lepturus – Çiklit Bakımı Ve Üretimi

Buccochromis lepturus, Malawi Gölü içerisinde yaşayan çiklitgiller familyasında bulunan bir balıktır. Doğada yavruları sığ sularda bulunurlar. Yetişkinler ise açık ve derin sularda bulunur. Bu balıklar için en ayırt edici özellik vücutlarından geçen banttır. Buccochromis rhoadesii türü ile başlarındaki sarı renkleri ile ayrılırlar. Bu balıklar Malawi’de geniş alanlara yayılmış bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. 

Yaşam Alanı

Açık ve kumluk alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Geniş ve derin alanlarda yaşamalarını sürdürürler. Akvaryum ortamında da buna benzer alanlar yaratılmalıdır. Bu balıkların beslenmesi için geniş ve kumlu alanları bulunan akvaryumlar yaratılmalıdır. Çok abartmamak kaydı ile kayalık alanlar akvaryumda mutlaka olmalıdır. Balıklar zaman zaman saklanacak yerlere ihtiyaç duyabilirler. Bu yüzden bunu sağlayacak alanlar da yaratılmalıdır.Buccochromis lepturus Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenen balıklardır. Bu balıklara akvaryum ortamında da mutlaka protein ağırlıklı yemler verilmelidir. Canlı yem takviyesi yapılabilir. Kaliteli ve protein oranı yüksek yemler verilirse canlı yem takviyesine gerek kalmaz. Kendisinden küçük olan balıkları yeme davranışı gösterebilir. Bu yüzden kendi boyutlarında olan balıklarla aynı ortamda beslenmelidir.

Genel olarak akvaryum içerisindeki diğer balıklarla barışçıl ilişkiler kurarlar ve iyi geçinirler. Bu açıdan sorunsuz bir türdür. Kendi türleri ile de barışçıl ilişkiler kurarlar.

Buccochromis lepturus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar dişi balıklara oranla daha büyüktür. Aynı zamanda erkek balıklar dişilere göre daha canlı renklere sahiptir. Dişinin yumurta dökmesi, erkeğin yumurtaları döllemesi ve dişinin yumurtaları ağzına alıp kuluçka yapması ile çiftleşme sağlanır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavruya dönüşür.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ve 26 derece arası sıcaklıklar bu balıkların büyümesi, gelişmesi ve üremesi için yeterlidir. En ideal sıcaklık 25 – 26 derecedir. 41 santim gibi büyük boyutlara ulaşabildikleri için büyük akvaryumlarda beslenmeleri gerekir. Bu balıkların bakımı için en az 350 – 400 litrelik bir akvaryuma ihtiyaç vardır.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert suları severler ve su sertliğinin buna göre ayarlanması gerekir. 7.8 ve 8.6 ph değerleri bu balıkların bakımı için idealdir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments