Buccochromis heterotaenia – Çiklit Bakımı Ve Üretimi

Buccochromis heterotaenia, Malawi Gölü içerisinde yaşayan balıklardan biridir. Doğada küçük göl balıklarını avladığı için bu tür balıklarla bir arada beslenmemelidir. Büyük türlerle bir arada beslenmesi bir sorun oluşturmaz. Ancak yinede dikkatli olunmalıdır. Akvaryum ortamında doğasına uygun bir ortam yaratılmalıdır. Özellikle kayalarla bir dekor oluşturulması gerekir. Bunun yanında açık yüzme alanları da bulunmalıdır. Bir erkeğe birden fazla dişi olacak şekilde koloni oluşturulabilir. 

Buccochromis heterotaenia Yaşam Alanı

Doğasında göl içerisinde bulunan derin kayalık alanlarda yaşar. Bu yüzden akvaryum ortamında da bu alanlar mutlaka yaratılmalıdır. Kayalık alanların yanında rahatla yüzebilecekleri bir kısımda olmalıdır. Bu balıkların rahat etmeleri için akvaryumu iki farklı kısım olarak tasarlamak mantıklı olacaktır. Bir alan kayalık ve saklanabilecekleri yerleri içermeli diğeri ise yüzme alanı olmalıdır. Taban ve orta seviyelerde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada genellikle diğer küçük türleri avlayarak etçil beslenirler.  Bu yüzden öğünleri de protein içeren yemlerden oluşmalıdır. Canlı yemlere beslenmesinde yer verilebilir. Ancak kaliteli ve protein oranı yüksek yemler veriliyorsa canlı yemlere gerek kalmaz.

Diğer türlere karşı orta derecede agresif davranır. Küçük balıklarla aynı ortamda bulunmamalıdır. Çünkü onları yiyecektir. Mümkün olduğunca kendi boyutlarına yakın büyüklükteki balıklarla aynı akvaryumda beslenmelidir. Kendi türlerine karşı agresif tavırlar sergilerler. Özellikle çiftleşme dönemleri geldiğinde baskın erkek akvaryumdaki diğer erkeklere saldırgan tavırlar sergileyebilir. Ancak bunlar çok ciddi boyutlara ulaşmaz. Eğer ciddi boyutlara ulaşacağı gözlemleniyorsa baskın erkek akvaryumda bırakılarak diğer erkekler akvaryumdan alınmalıdır.

Buccochromis heterotaenia Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar doğada bulunan bir çok canlı gibi dişilere göre daha renkli ve büyük olurlar. Baskın olan erkek genelde sürü içerisinde kendini belli eder. Diğer balıklara karşı kontrolcü veya saldırgan tavırlar sergiler ve baskın erkek daha renkli olur.

Dişinin yumurta dökmesinden sonra erkek yumurtaları döller ve ardından dişi yumurtaları ağzında toplar. Dişi bu yumurtaları belirli bir süre ağzında havalandırarak döndürür ve yavrular oluşur. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

Ortalama 24 ile  27 derece sıcaklıklarda rahatla yaşarlar.  Erkekler  40 santim dişiler ise 25 santim boyutlarına ulaşabilir. Bu yüzden büyük akvaryumlarda beslenmeleri gerekir. Bu balıklar için minimum akvaryum hacmi 500 litre olarak önerilmektedir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve çok sert suları severler. Bu yüzden akvaryum içerisindeki malzemeler buna göre ayarlanmalıdır. 7.3 – 8.3 ph dereceleri bu balıklar için uygundur.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments