Briard Irkının Bakımı ve Özellikleri

Briard, Berger de Brie olarak da bilinir ve çok eski bir ırktır. Bilinen bu ırkın tarihi 14.yüzyıla kadar dayanmaktadır.  Briardlar Napoleon, Thomas Jefferson ve Lafayette gibi bazı tarihi figürlerin yanında görülmüştür. 1. Dünya savaşına kadar asıl amaçları sürü bekçiliği yada sürü gütmektir. Ancak 1. Dünya savaşında kullanılmaları bu ırkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirmiştir. Savaşta, haberci, yiyecek ve cephane taşıma, yaralı tespiti, mayın tespiti ve iz sürme gibi bir çok görevde kullanılmışlardır. Bu tür hala sürü korumasında kullanılmaktadır. Ancak bunların yanında askeriye, polis araştırma ve kurtarma görevlerinde de kullanılmaktadır.Briard Irkının Karakter Yapısı

Çok zeki, cesur ve sadık bir ırktır. Ailelerine çok hızlı bağlanırlar ve onları tüm tehlikelere karşı korurlar. Sürekli sahiplerinin dikkatini çekmek isterler. Ancak duygusal yakınlık ve ilgi öncesinde oyun oynamaya da zaman ayırmak isterler. Doğası gereği kendi işlerini kendisi halleder. Bu nedenle biraz inatçı olabilmektedirler. Bu köpeklere karşı çok katı ve tutarlı bir eğitim için lider olunması gerekir. Eğer eğitim aldığı insanın üstesinden gelebileceğini anlarsa kontrolü eline almaya başlar.

Ailesine karşı fazlasıyla sevgi dolu ve şefkatlidir. Genellikle yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşırlar ve beraber vakit geçirdikleri kişileri tanımak isterler. Birlikte büyüdüklerinde her yaştan çocukla çok iyi geçinirler. Ancak ona sataşılması hoşuna gitmez. Genç yaşta sosyalleşme çok önemlidir. Hatta diğer hayvanlara arkadaşça yaklaşabilmesi için zorunludur.  Eğer doğru sosyalleşme sağlanmazsa agresif olma eğilimindedirler. İyi ve başarılı olduğu işler küçüklükten itibaren ödüllendirilmelidir.

Oldukça zekidirler ve çevresindeki insanları memnun etmek isterler. Eğitimi nispeten kolaydır. Çünkü denetim yada yönlendirme olmadan verilen görevleri tamamlamaya isteklidirler. Sabit bir tutumla eğitim almalıdır. Öfkeli ve sinirli tutumları hoş karşılamaz ve sürekli öfkeye maruz kaldığında ürkek davranışlar sergilerler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments