Boulengerochromis microlepis (İmparator – Dev Cichlid)

Boulengerochromis microlepis, Tanganyika gölü içerisinde yaşayan bir cichlid türüdür. Tanganyika gölü içerisinde yaşayan en büyük cichlid türlerinden biridir. Akvaryum hobisinde oldukça nadir görülür çünkü boyutları çok büyüktür. Standart akvaryumlar bu balıklara göre değildir. Açık sularda yaşayan bir tür olduğu için yakalaması zordur. Yumurtalarını korurken aşırı agresif olurlar ve bölgelerine giren her şeye tereddüt etmeden saldırırlar.

Boulengerochromis microlepis Yaşam Alanı

Kumluk alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Taban ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise geneldeagresiftir.

 

Boulengerochromis microlepis Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. . Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Kuluçka süresi 72 saattir. Ancak yavrular 48 saatte serbest yüzüşe geçer.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık olarak akvaryum ortamında 65 doğada ise 90 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 1180 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir. Devasa akvaryumlara ihtiyaç duyar.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.5 ile 9.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments