Bilgisayarımdan Ses Gelmiyor – Nasıl Çözülür?

Bilgisayarımdan ses gelmiyor tarzı sorular Windows işletim sistemi kullananlardan gelmektedir. Bu durum Windows’ta çok sık rastlanılmaktadır. Bu tür problemin, sebepleri arasında sürücülerin güncel olmaması ya da AUX kablolarının düzgün şekilde yerine oturmamasından gerçekleşmektedir. Sorunun çözümü kolay, fakat iş uzar ise zorlaşabilmektedir. İlk olarak bu sorunun çözümünde ses düzeyi kontrol edilmelidir, ses düzeyi kısık ise açılmalıdır. En kolay çözüm yolu budur, rahatlıkla çözülebilmektedir. Bu tür kolay çözüm yolundan sonra gelenler hiçbir şekilde zorlaşmamaktadır.Bilgisayarımdan Ses Gelmiyor – Çözüm Yolları Nelerdir?

Bilgisayarımdan Ses Gelmiyor

Ses Düzey Karıştırıcısı Kontrolü:

Böyle bir durumda bilgisayarda ki bir uygulamadan ses gelmiyorsa, direkt çözüm yolu olarak ses düzey karıştırıcısı ön plana çıkmaktadır. Sağ alttan ses ikonuna sağ tıklanmalı, “ses düzey karıştırıcısı” seçilmelidir. Ses düzey karıştırıcısından hangi uygulamadan ses gelmiyor ise o uygulama kontrol edilmeli, ses arttırılmalı.

Ses Kaynağını Doğru Seçme:

Diğer çözüm yolları işe yaramadı ise bu çözüm yoluna geçilmelidir. Bilgisayarda fazladan hoparlör, ses çıkışı bulunuyor ise kullanılacak olan ses çıkışı seçilmelidir. Bunu yapabilmek için tekrardan sağ altta ki ses ikonuna sol tıklanmalı, sağ tarafta üçgen var ise ona tıklanmalı işlem uygulanmalıdır. Ses çıkışı seçilmelidir, ses büyük ihtimalle gelecektir.Ses Sorun Gidericisi:

Hiçbir çözüm yolu bir işe yaramadı ise ses düzey karıştırıcısı açılmalıdır. Oradan ses sorun gidericisi seçilmeli ve sorunlar giderilmelidir.

Ses Sürücüleri Güncellenmeli:

Bilgisayarda ki diğer parçaların sürücüleri güncellenmediğinde yavaşlama olduğu gibi, ses sürücüleri de güncellenmez ise seste problemler olabilmektedir. Ses sürücülerinin güncellenmesi bu tür durumlarda en ön plana çıkan bir çözüm yoludur.

Çözüm Yolları İşe Yaramaz İse Ne Yapılmalı?

Bilgisayarımdan Ses Gelmiyor

Çözüm yolları bir işe yaramadı ve sorun hala çözülmedi ise, uzman bir bilgisayarcıya başvurulmalıdır. Uzman bir bilgisayarcı bildiği tüm bilgileri birleştirir ve toplu halde sorunu çözecektir. Fakat sorun çözülmüş ise hiçbir şekilde buna gerek kalmayacaktır, ses sürücülerini güncellemek en kolay çözüm yolu olacaktır. Ses sürücülerin güncellenmesi, seste ki kaliteyi ve farklılığı arttıracaktır. Sadece ses sürücüleri güncellenmesi değil, üstte ki çözüm yolları sorunları yüksek ihtimalli olarak çözecektir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments