Bilgisayarı Otomatik Kapatma Kodu

Bilgisayarı otomatik kapatma kodu zaman zaman oldukça işe yaramaktadır. Gece bir oyun inerken bilgisayar açık bırakılmaktadır, oyun indiğinde direkt olarak kapatma olarak ayarlanabilmektedir. Bu durum sadece oyun inimiyle alakalı değildir, bilgisayar üzerinden yapılan işlerde de aynı durum söz konusudur. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için üç adım vardır. Yapımı bazıların zor gibi gelmektedir fakat düşünüldüğünden daha kolaydır. Otomatik kapatmanın asıl amacı bilgisayar sistemini korumaktır, bilgisayar sürekli olarak açık kalırsa sistemi çökebilir ya da bozulabilmektedir. Özellikle de birçok kişinin bilgisayarı hem sabah hemde gece boyuınca bir oyun iniyorsa açık kalmaktadır, bu durumda devreye otomatik kapatma girmektedir. Oyunun ya da herhangi bir programın iniş süresinin sonuna otomatik kapatma eklenerek, bilgisayarın çökme ya da arızalanma durumunun önüne geçilebilmektedir. Otomatik kapatma bu şekilde çökmelerin ve bozulmaların önüne geçebilmektedir.Bilgisayarı Otomatik Kapatma Kodu – Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı Otomatik Kapatma Kodu

Bilgisayarın otomatik olarak kapanmasını yapabilmek için toplamda üç adım yol vardır. Bunların yapımı çok basittir. İlk olarak “Windows + R” tuş kombinasyonu ile çalıştır açılmalı, çalıştıra “cmd” yazılarak devam edilmelidir. Devamıyla birlikte cmd açıldığında “shutdown -s -f -t x” kodu yazılmalıdır. Bu kodun içerisinde ki “X” yerine, bilgisayarın kaç saat sonra kapanacağı yazılmalıdır. Bu işlemde saatler, saniye olarak yazılmalıdır, “1 saat = 3600 saniye” tarzında. Bu yollar takip edilerek işlem bitmiş bulunmaktadır, yapımı tamamen kolaydır. Otomatik kapatmayı isteyen herkes aktif edebilir, hiçbir şekilde özel bir kişiliği ya da özel bir yanı yoktur.Otomatik Kapatmanın Önemi Nedir?

Bilgisayarı Otomatik Kapatma Kodu

Bilgisayarın bir süreden sonra otomatik olarak kapatılmasının asıl amacı, bilgisayar donanımını korumaktır. Bunun yanında eğer ki masaüstü bilgisayar yerine, laptop ise pili korumakta devreye girmektedir. Bilgisayar sürekli açık olduğunda donanımına ve piline zarar verebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için otomatik kapatma bulunmaktadır. Programın ya da herhangi bir oyunun indiği süre gözükmektedir, bu süre her ne kadar tahmini olsa da genel olarak doğru çıkmaktadır. Bu sürenin sonuna otomatik kapatma eklenilerek arızalanma ya da çökme durumuna son verilmiş olur. Otomatik kapatmanın asıl amacı ise budur, arızalanma ve çökme durumunun önüne geçmektir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments