Bilgisayarı Otomatik Açma – Nasıl Yapılmaktadır?

Bilgisayarı otomatik açma işlemi, zaman zaman bazı insanlar bilgisayarlarının uyanacağı saatte otomatik olarak açılmasını istemesinde devreye girmektedir. Fakat böyle bir durumun gerçekleşmesi için yapılacak işlemleri bir kısım insan zor sanmaktadır. Diğer bir kısım ise kolay olduğu için yapabilmektedir. Bilgisayarın otomatik açılması zaman zaman bazı insanlara göre saçma gelebilir, fakat başka bir bakış açısı ile bakıldığında oldukça mantıklıdır. Bilgisayar üzerinden iş yapanlar bu sistemi kullanmaktadır. Bu sistemi başlatmak o kadarda zor değildir. Bilgisayarı otomatik açma sistemini bütün bilgisayar kullanıcıları kullanabilmektedir, hiçbir şekilde sınırılama bulunmamaktadır.Bilgisayarı Otomatik Açma – Otomatik Açma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı Otomatik Açma

Bilgisayarı otomatik başlatmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar Bios üzerinden yapılmaktadır, bu sebeple de bir bios’tan diğer bios’a isim farklılığı gösterebilmektedir. Bilgisayarı otomatik başlatmak için ilk olarak bilgisayarın yeniden başlatılması gerekmektedir. Daha sonrasında (DEL, F7, F2 ya da hangi tuş ise) bios’a girilmelidir. Tuş marka olarak farklılık gösterebilir, bilgisayar yeniden başlatılırken ekranda bios tuşu yazmaktadır. Üçüncü olarak sırasıyla, Power management ya da diğer adıyla güç yönetimi kısmına girilmelidir. Bu sekmeye girdikten sonra “resume on rtc alarm” seçeneği olarak bir bölüm gözükecektir. Bunun enable olması gerekmektedir, yine marka kaynaklı isim değişikliği olabilmektedir. Daha sonrasında bu sekmenin altında açılan seçeneği de “Every day” olarak seçilmelidir. Bunun altında ki seçenekte ise saat seçme bölümü bulunmaktadır, buradan saatler seçilmelidir. Son olarak ayarlar kayıt edilip, bios’tan çıkış yapılmalıdır. Belirlenen saatler içerisinde bilgisayar açılacak ve kapanacaktır.Bilgisayarı Otomatik Başlatma Ne İşe Yaramaktadır?

Bilgisayarı Otomatik Açma

Bilgisayarı otomatik açmak, işlerini bilgisayar üzerinden yürütenler için oldukça önemli bir sistemdir. Uyandıklarında bilgisayarları direkt olarak açık olacak ve hiç beklemeden işlerine başlayacaklardır. Böyle bir durumda mecburen devreye otomatik başlatma giriyor ve günümüzde de oldukça kullanılmaktadır. Sadece bilgisayarından iş yapanlar değil, gamerlar da kullanmaktadırlar. Bilgisayarı otomatik başlatma nedenleri sadece bunlarla kalmamaktadır, bunların yanı sıra birçok özelliği de bulunmaktadır. Otomatik başlatma açıldığında bilgisayar kullanıcısı istediği zaman açabilmektedir, sadece belirlenen saatler arasında açılacak gibi bir zorunluluk bulunamamaktadır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments