Bilgisayarı Nasıl Hızlandırırım – Yöntemleri Nelerdir

Bilgisayarı nasıl hızlandırırım tarzı sorular son zamanlarda fazla bir şekilde tarayıcılarda aratılmaktadır. Bilgisayar yavaşladığında oyunlar oynanamaz derecede kare hızı kaybı yaşayacak, bilgisayar üzerinden yapılan işler yapılamaz duruma gelecek. Sadece bunlarla kalmayıp, bilgisayar çok yorulduğundan dolayı çok ısınacaktır. Bazı bilgisayarlarda çok ısındığında direkt olarak kendini kapatma sistemi vardır, bazılarında ise bu kapalıdır. Bilgisayarın ısınmasını hiçbir kullanıcı istemez, çünkü bu durum yapılan işlerin yarıda kalmasına birebirdir. Bilgisayarı hızlandırmak bazı kişiler için düşündüklerinde zor gelmektedir fakat bilgisayarı hızlandırmak ve sağlığını korumak aslında çok kolaydır. Bilgisayar hızlandırmak için birkaç yöntem mevcuttur.Bilgisayarı Nasıl Hızlandırırım – Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarı nasıl hızlandırırım

Yazılım Güncellemesi;

Bilgisayarların ısınma durumları genel olarak yazılım güncellemelerinden kaynaklı olabilmektedir. Yazılımı güncel olmayan bilgisayar sürekli olarak kasacaktır, ısınacaktır, yavaşlayacaktır. Böyle bir durumda yazılım güncellemesi kontrol edilmelidir, yazılım sürümüne bakmak için birkaç adım mevcuttur. İlk olarak, “Başlat > Denetim Masası > Windows Update > Güncellemeleri Kontrol Et” yolu ile kontrol edilmektedir. Yazılım güncel değil ise direkt olarak güncellenmelidir.

Gereksiz Dosya Temizlenmesi;

Bilgisayara indirilen uygulamaların yedeklemesi yapılmaktadır, bu dosyalar tamamıyla gereksizdir. Disk üzerinde yer kapladığından dolayı ısınma ve yavaşlama olacaktır. “Windows + R” tuş kombinasyonunu kullanarak çalıştır açılmalıdır. Çalıştıra dosya isimleri yazılarak silinmelidir. “%temp%, temp” isimli dosyaların içi tamamıyla silinmelidir, silinmeyen dosyalar geçilerek bırakılmalıdır.
Kullanılmayan Programların Kaldırılması;

Bilgisayar üzerinde neredeyse herkesin daha önce indirip, daha sonra girmediği uygulamalar çok fazladır. Bu uygulamalar silinip, disk üzerinde yer açılmalıdır. Bilgisayarın hızlanmasına oldukça fazla bir şekilde yardımcı olacaktır.

Sabit Disk Kapasitesi Arttırılmalıdır;

Bilgisayarda kullanılan sabit disk alanı çok önemlidir. Belirli bir alanın altına düştüğünde bilgisayarda ısınma ve yavaşlama bol olacaktır. Böyle bir durumda sabit disk alanı arttırılmalıdır.

Format İle Bilgisayar Hızlandırılır mı?

Bilgisayarı nasıl hızlandırırım

Format atılarak bilgisayar hızlandırılır fakat pek önerilen bir yöntem değildir. Format atılması halinde bilgisayar sürekli olarak isteyecektir ve istediğinde kasmalar başlayacaktır, ısınmalar başlayacaktır. Bunun yerine gereksiz dosyalar veya yukarıda anlatıldığı gibi yöntemlerin takip edilmesi en iyisidir. Bu yöntemler ile bilgisayarın hızı artacak, ısınması dinecek, kasmalar en aza inecektir. Format ile aynı durum gerçekleşecek fakat bir süre sonra tekrardan aynısı gerçekleşecektir.
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments