Bilgisayar Hata Kodları – Çözüm Yolları

Bilgisayar hata kodları zaman zamana çoğu kullanıcının karşılaşabileceği bir durumdur. Bu hataların çözümleri mevcuttur, kullanıcılar çözüm yollarını izlenerek hatadan kurtulabilmektedirler. Bu tür bilgisayar hatalarının bazıları çözülemeyebilmektedir, çözülemeyen hataların sebepleri donanımsal olmasından kaynaklıdır. Bu tür hataların çözümleri basittir, geneli güncelleme ya da değişim ile çözülebilmektedir. Çözülemeyen hata olursa direkt olarak iyi bir bilgisayar tamircisine gidilmelidir ve sorun çözülmelidir. Sorun artarsa çeşitli problemlerde ortaya çıkacaktır.
Bilgisayar Hata Kodları

Bilgisayar Hata Kodları – Hataların Çözümleri

Kod 1: Bu hatanın sorunu, aygıt düzgün bir şekilde yapılandırılmamasından kaynaklıdır. Sorunun çözümü, aygıtı güncellemekten ibarettir. Donanıma güncelleme yapıldığında sorun yüksek ihtimalli olarak ortadan kalkacaktır.

Kod 3: Bu tür hatanın anlamı, donanım, aygıt sürücüsü bozuk olabilir. En iyi çözüm yolu aygıtın bilgisayardan kaldırılıp, en baştan ve en güncel hali yüklenerek kullanmaktır.

Kod 9Windows’un donanımı tanımlayamamasıdır. Asıl çözüm donanımı satan firma ile iletişime geçmektir, donanım bozuktur.

Kod 10: Bu hatanın anlamı, aygıt başlatılamıyordur. Sorunun çözümü aygıtın, sürücünün güncellenmesine bağlıdır.

Kod 14: Hatanın anlamı “bilgisayarı yeniden başlatmadan aygıt çalışamaz”dır. Çözümü ise hatanın anlamı gibi yeniden başlatmaya bağlıdır.

Kod 18: Kodun anlamı, aygıt sürücülerini yeniden yükleyin. Kodun açılımında da geçtiği gibi sürücülerin güncellenmesi gerekmektedir. Sürücüler güncellendikten sonra sorun ortadan kalkacaktır.

Kod 22: Hatanın anlamı, aygıt devre dışı bırakılmasıdır. Bu sorun çözülmesi için çeşitli yollar ile aygıt etkin hale getirilmelidir. Etkin hale geldiğinde sorun ortadan kalkacaktır.Kod 28: Kodun anlamı, aygıt sürücüleri yüklenmemiş. Kullanıcılar bu hata kodunu aldığında yapmaları gerek işlem, aygıtı kaldırıp en baştan yüklemek olacaktır.

Kod 31: Aygıt düzgün olarak çalışmıyor, kodun anlamıdır. Sorunun çözülmesi için aygıt sürücülerinin güncellenmesi gerekmektedir. Aygıt yöneticisinden bu işlem kolayca yapılabilmektedir.

Kod 40: Windows’un donanıma erişememe sebebinden kaynaklanmaktadır. Sorun çözümü olarak ilk önce kaldırılmalıdır ve daha sonra tekrar yüklenmelidir. Sorun böylece ortadan kalkacaktır.

Hatalar Çözülmez İse Ne Yapılması Gerekmektedir?

Bilgisayar Hata Kodları

Bu tür kod hatalarını kullanıcılar kendilerini çözebilmektedir, bu hatalar çözülebilir hatalar arasında yer almaktadır. Eğer ki kullanıcılar hataları kendileri çözemez ise iyi bir bilgisayarcıya danışılması gerekmektedir. İyi bir bilgisayarcı sorunu çok yüksek ihtimalle çözecektir ve hiçbir problem kalmayacaktır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments