Betta tussyae – Bakımı Ve Üretimi

Betta tussyae , coğrafi kökeni Malezya olarak bilinen bir türdür. Kendi türüne karşı ciddi barışçıl olabildiği için bir akvaryumda maksimum bir çift beslenmesi uygundur.Bunun yanında dişi erkeğin yanından alınmayabilir. Birbirleri ve diğer balıklar ile gayet barışçıl bir şekilde geçinebilirler.  Yuva yapabilmesi ve yuvanın sağlam olması için su üstü bitkileri ya da bir parça strafor kullanılabilir.

Betta tussyae Yaşam Alanı

Bitkili su birikintileri içerisinde yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Yüzey ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde üreme dönemlerinde agresiftir .

 

Betta tussyae Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Yumurtaları köpükten yaptıkları yuvaya yerleştirirler. Bir süre sonra yumurtalar çatlar ve kısa sürede serbest yüzüşe geçerler. Yumurta dökmeden sonra dişi balık alınmalıdır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

21 ile 24 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 5 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 30 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Çok yumuşak ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 4.0 ile 5.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments