Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Begonya çiçeği 900 farklı türe sahiptir. Ana vatanı Hindistan olan bu çiçek Asya’dan Güney Amerika’ya kadar yayılmıştır. Evde bakılması ve ticaret için yetiştirilen Begonya türleri 200 civarındadır. Çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı, beyaz gibi renklerde olur. Yaprakları ise türlere bağlı olarak iri veya küçük olabilir. Çok fazla dala sahip değildir. Yumuşak ve etli bir yapısı vardır.

Bu çiçeğin bazı türleri sadece yapraktan oluşur. Farklı renk ve desenlerde olan yaprak begonyalar evlerde en çok tercih edilenlerdir. Yaprak begonyalar nadiren uzun boya sahip olabilir.

 Begonya Çiçeği Bakımı

Küçük kök yapısına sahip olan bu çiçekler küçük saksılara ekilmelidir. Kökler ve bitki geliştikçe saksı değişimi yapılmalıdır. Tek olarak değilde en az 3 ya da 4 adet olarak bakılacaksa uzun saksılara ekilebilir. Bengonya türleri şöyle sıralabilir.

  • Yumrulu Begonyalar :

Begonia tuberhybrıda

Begonia evensian

  • Çiçekli Begonyalar
  • Yaprak Begonyalar:

Begonya rex

Ağaç Begonya

Paşaçadırı

Begonia imperialis

Begonia masoniana

Begonia ricinifolia

Begonia metallica

Toprak Seçimi

Bol humuslu topraklar begonya için en uygun olanıdır. Organik maddeler içeren ve fazla kireçli olmayan topraklar gelişimleri için önemlidir. Bitki bahçede değilde saksıda yetiştirilmek isteniyorsa dere kumu ilave etmek gelişimini olumlu etkiler.Işık İhtiyacı

Gölge ve yarı gölge alanlarda yetişen bir bitkidir. Güneş ihtiyacı minimuma yakın bir bitkidir. Bu yüzden ev ortamında rahatlıkla bakılabilir. Özellikle sabah güneşi bu çiçeklerin sevdiği zamanlardır. Doğrudan güneş ışı istemeyen bir çiçektir. Ancak özellikle çiçeklenme zamanında 2 ya da 3 saat güneş alması faydalıdır. Işıksız kalmamalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Suyu seven çiçeklerdir. Bazı kaynaklara göre sulama yapılırken yaprakların ıslanmaması gerekir. Ancak bazı kaynaklara göre de fısfısla yaprakların sulanması olumludur. Sulamanın aşırı olmaması gerekir. Belirli bir düzende sulama yapmak gelişimi arttırır. Eğer musluk suyu kullanılacaksa dinlendirilmelidir.

Diğer Gereksinimleri

Begonyalar rüzgardan hoşlanan bitkiler değildir. Hava akımının olduğu yerlerde durmaları zarar görmelerine yol açar. Herhangi bir kumaş ya da kendisinden olmayan bir çiçekle temas etmesi de zarar verici olabilir. Kış aylarında da aşırı soğuktan korunması gerekir.  15 derecenin altındaki sıcaklıklar zarar vericidir. İdeal sıcaklıkları 15 – 18 derecedir.Begonya Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Köklerinden yeni filizlenen yarılar ayrılarak başka bir saksıya ekilerek yeni bir çiçek elde dilebilir.

2 ) Çelik ile

Bu yöntem daha çok büyük yapraklı begonyalar için önerilir. Mayıs ve haziran ayları içerisinde bitkiden alınanlar ile köklenme sağlanabilir.

3 ) Tohumdan

Aralık ayından ocak ayına kadar tohumlar toprağın üzerine tek tek yerleştirilerek, hafifçe içeri girmesi sağlanır. Toprak nemli tutulduğunda 15 – 20 gün içerisinde çimlenme görülür. 2 ay sonunda ekime hazır olurlar.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Bu çiçeğe bakacaklar için yararlı bilgi.

limon kabuğu
limon kabuğu
2 yıl önce

Bu çiçek için çok iyi bilgiler verilmiş. Tebrikler.