Bearded Collie Bakımı Ve Özellikleri

Bearded Collie, Sakallı İskoç Köpeği olarak da adlandırılır. Bu ırkın soyunun büyük olasılıkla 1514 yılında İskoç köpekleri ile soyunun karıştığı İskoçya’ya getirilen Polonyalı çoban köpeklerinden geldiği tahmin edilmektedir. Bu birleşimler sonucunda bir çok yavru dünyaya gelmiş ve bu yavrular sığır sürülerine eşlik etmişlerdir. 20.yüzyılda İngiltere ve Amerika’ya gönderilmiştir. Bu ırkın soyunun başlamasında, Bayan G. Olive Willison adında bir kadının rol aldığı söylenmektedir. Bu kadın bir çoban köpeği siparişi vermiş ancak kendisine yanlışlıkla bu ırk gönderilmiştir. Kadın bu ırkın sakallarına hayran kalmış ve bir tane daha istemiştir bu ırkın soyunda buradan ilerlemiştir.Bearded Collie Karakter Yapısı

Bu ırk çocuklarla, evde yaşayan diğer canlılarla ve yabancılarla son derece iyi ilişkiler kurabilir. Büyük boyutları ve yüksek enerjileri zaman zaman güçlerini ayarlayamamalarına sebep olabilir. Bu yüzden küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır hatta küçük çocukların yanında dikkatli davranılmalıdır.Son derece enerjik, neşeli ve zekidir. Kendi soyu içerisinde bağımsız, sosyal ve aktif olarak değerlendirilen “Class Clown” ünvanını almıştır. Oldukça canlı, komik ve sevecendir. Büyük kafaya, geniş dişlere, uzun kaşlara ve büyük hassas gözlere sahiptirler.

Çok hızlı öğrendikleri için oldukça kolay eğitilirler. Ancak zaman zaman inatçı yönleri ortaya çıkabilir. Bu durumda fazla üstüne gidilmemeli ve üzerinden zaman geçince tekrar denenmelidir. Kibar ve nazik tavırlara aynı şekilde karışık verirler. Sürü gütme, rekabetçi sadakat görevleri gibi pek çok görevi öğrenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler.  Bu ırk için sadakat eğitimi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bakımı ve İhtiyaçları

Aparman yaşamı için pek uygun oldukları söylenemez. İç mekanlarda oldukça hareketlidir ve orta büyüklükte bir bahçe yeterli olabilir. Bahçede uygun kulübesi olduğunda uyumakta zorluk çekmez ve harika bir çiftlik köpeği olur. Fırtınalı ve yağmurlu ortalara uyum sağlayabilirler. Zor hava koşullarına da bir noktaya kadar sorunsuz uyum sağlarlar. Bu ırk iyi derecede bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüyleri haftada en az 2 kez taranmak zorundadır. Büyük ve sık tüylere sahip olması bazen yorucu olabilir. Düz, uzun ve sert tüyleri her hava koşuluna uyum sağlarken bakım ihtiyacı fazladır.

İyi derecede egzersiz yapma ihtiyacı duyarlar. Yaşadığı bölgede uzun yürüyüşlere çıkarılması onu mutlu eder. Her gün dışarı çıkarılması ve yürümesi olabilecek en olumlu ruh haline ulaşmasını sağlar. Bir alana kapatılmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle apartman ortamında zorlanırlar. Bahçe onlar için en uygun ortamdır.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments