Başarının Sırrı Nelerdir? Başarı Nedir?

İnsanlar sürekli bir şeyler için çabalamaktadır. Daha çok sevilmek için, daha iyi bir insan olmak için, daha çok para kazanmak için ve daha başarılı olmak için. Başarı bizleri bir ömür peşinden koşturmaktadır. okula başladığımız ilk andan itibaren başarılı bir öğrenci olmaya çalışırız, sınavlarda başarı kazanmak için canımıza dişimize takarız, üniversiteyi başarılı bitirmek için gecemizi gündüzümüze katar, iş hayatında da başarılı bir çalışan olmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Peki başarı nedir? ve başarının sırrı nelerdir?Başarı nedir?

Başarı genel ve kapsayıcı bir tanıma sahip değildir. Toplumdan topluma değişiklik gösterirken insandan insana da farklılık göstermektedir. Her insan kendine ait şartlarla hayata başlamaktadır. Bu durumda başarının tanımını genişletmektedir. Yürüyemeyen bir bebeğe göre başarının tanımı attığı küçücük bir adımken bir koşucuya göre başarı ilerlediği parkuru en kısa sürede tamamlamaktadır. Bu yüzden başarı için diyebiliriz ki sonucunun bireye veya çevresine fayda sağladığı eylemlerin gerçekleştirilmesidir.

Başarının Sırrı Nelerdir?

1. Hedef Belirlemek

Başarılı olmanın ilk sırrı hedef belirlemektedir. Hedefler yapacağımız işe yönelik odağınızı arttıracaktır. Böylece kafa karışıklığından, ne yapılması gerektiğine dair çok yönlü düşüncelerden uzaklaşılmakta başarıya giden yolda atılacak adımlar kesinleşmektedir.2. Hedefe Ait Etkili Bir Plan Oluşturmak

Hedefe ait yapılacak olan planlar bizi başarıya ulaştıracak basamaklardır. Hedefe ulaşmak için ne yapmamız gerektiğini bilmek ve en doğru adımları atmak, her adımda ilerleme kaydedildiğini gösterecektir. Bu sayede hedefe ulaşmak konusunda hep daha motivasyonlu ve hevesli olunacaktır.

3. Tecrübeleri Göz Önünde Bulundurmak

Başarıya ulaşmak sancılı bir süreçtir ve bir çok adım gerektirmektedir. İlerleme kaydederken bu adımların hepsine sağlam basmak zordur. Kimi zaman adımlar yanlış atılabilir, alınan kararlar olumsuz sonuçlar yaratabilir. Ancak önemli olan geçmiş tecrübeleri her zaman göz önünde bulundurarak hareket etmek, hatalardan dersler alarak aynı hataları yapmamaktır. Sağlam ilerlemek geçmişten ders almakla mümkün olur.

4. Kendini Tanımak

İnsanın kendini tanıması başarının sırrına yönelik önemli adımlardan bir başkasıdır. İnsan kendini tanımadan kendine bir hedef koymamalıdır. Ulaşılamayacak ya da yeteneklere uygun olmayan hedefler başarıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum hedefe yönelik başarıyı düşürürken, kişinin kedine olan inancına ve hevesine de zarar vermektedir.

5. Harekete Geçmek

Belki de en önemli ve en zor olan aşama harekete geçmektir. İnsanlar bir şeylere başlarken emin olmayabilir ya da tedirgin olabilir bu da başarıya ait hareketi kısıtlamakta, yeni bir adım atmasını engellemektedir. Bu yüzden başarılı olmak için cesur da olmak gerekir. Kendine olan güven korunarak, eyleme geçilmelidir.
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments