Nasa Ay Yörüngesine Uzay İstasyonu Kuracak !

Nasa ‘nın Gateway ismini verdiği bu uzay istasyonu kurma projesi Ay yörüngesinde durarak uzun süreli ve sürekli görevler yapmaya imkan sağlayacak. Nasa bu projeyi 2020 ‘lerin ortasına doğru uygulamayı planladığını bildirdi. Gateway projesinin, Nasa ‘nın Ay ‘a daha sık insanlı görevlerin yapılmasını kolaylaştıracağanı ve araştıramaların daha kapsamlı olacağını belirtti. Aynı zamanda Nasa ‘nın bu projesine bir  çok özel şirketin Ay turizmine girmiş olmasının etkileri bulunduğu söyleniyor.Ne Zaman Ay ‘a Gidilecek ?

Kurulacak olan bu uzay istasyonunda kendi başına yaşanılabilir bir alan oluşturulacak. 2010 yılında kaynak bulmak ve Ay ‘a gitmek amacı ile kurulan Moon Express ‘in CEO ‘su Bob Richards insan oğlunun çok yakın bir zamanda aya gideceğini ön görüyor.

Ay ‘a Uzay İstasyonu Kurma Projesi Nasıl Olacak ?

1972 ‘de Apollo 17 ‘den itibaren Ay insanlı bir göreve şahit olmadı. Ay ‘a astronotları gönderme fikri günümüzde yeniden ortaya çıktı ve bu konuda ciddi adımlar atılmak isteniyor. Nasa bilimsel araç gereçleri taşıyacak robotik arazi araçlarını, önümüzdeki sene göndermeyi planlamakta. Bu robotik görevlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından Nasa, insanları görevlerin başlayacağını ve Ay yörüngesine bir uzay istasyonu kurmak için adımların atılacağını açıkladı.
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments