Atyopsis moluccensis (Kaya Karides)

Atyopsis moluccensis (Kaya Karides) , coğrafi kökeni Asya olarak bilinen bir türdür. Tatlı su karidesleri arasında en büyük boya erişen tür olarak bilir. 5 yıl gibi diğer karides türlerine oranla oldukça uzun bir ömürleri vardır. Ancak çok sık rastlanan bir tür değildir. Cinsiyet konusunda en net ayırım bacaklara bakılarak yapılabilir. Erkek olanlarında bacaklar vücutlarına oranla daha uzundur.

Atyopsis moluccensis Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise barışçıldır.

 

Atyopsis moluccensis Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı için en garanti yöntem bacaklara bakmaktır. Erkek olarında bacaklar vücutlarına oranla daha uzun bir yapıdadır. Dişilerde ise daha kısa bir yapı söz konusundur.

Üretimi oldukça kolaydır. Dişiler yumurtaları karınlarına yakın bir alanda tutarlar. Üretim kolay olmasına rağmen yavruları büyütmek zordur.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 – 25 sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 12 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 70 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 7.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments