Atyaephyra desmaresti – Karides Bakımı

Atyaephyra desmaresti , coğrafi kökeni Afrika olarak bilinen bir türdür. Doğada 12 ile 18 ay kadar ömürleri vardır. Akvaryumda mutlaka yeterli saklanma alanı olmalıdır. Bunun yanında moss türlerinin bulunması bu canlıların sağlığını olumlu etkiler. Genelde her türlü yemi kabul ederler. Bunun yanında bitkili akvaryumların içerisinde oluşabilecek yosunlar ile de beslenebilirler. Genelde soğuk sulardan hoşlanırlar.

Atyaephyra desmaresti Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise barışçıldır.

 

Atyaephyra desmaresti Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Dişileri erkeklere oranla daha büyük olurlar. Erkekler ise dişilere göre daha ufak ve zayıf görünürler. Bunun yanında dişiler karınlarının altında topladıkları yumurtalar ile fark edilebilir.

Yılda sadece bir kez üredikleri bilinmektedir. Dişiler yumurta taşımaya Nisan ayında başlayıp Ağustos ayı civarında bitirir. Yavrular yaklaşık 6 mm olarak yaşamlarına başlarlar. Yaklaşık olarak bir yıl sonra ise erkekler 2 santim dişiler ise 2.2 santim boya ulaşabilir. Erişkin dişiler sayısı 1500 gibi çok miktara ulaşan yumurta barındırabilir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

Genelde 25 derece sıcaklık altındaki aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 2.5 – 4  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 40 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.7 ve 7.3 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments