Atya gabonensis (Afrika Filtre Karidesi )

Atya gabonensis (Afrika Filtre Karidesi ) , coğrafi kökeni Afrika olarak bilinen bir türdür.  Tertralar veya daha büyük balıklar ile birlikte bakılması en uygun olanıdır. Cichlid veya aşırı agresif balıklarla birlikte bakılmamalıdır. Saklanmaları için akvaryumda mutlaka mağaralar oluşturulmalıdır. Akvaryum hobisinde oldukça nadir görülen bir canlıdır. Oldukça zararsız bir türdür. Bunun yanında çok dayanıklıdır ve bir çok su koşuluna hızlıca adapte olabilir. Genel olarak ser suları tercih ederler.

 

Atya gabonensis Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise barışçıldır.

 

Atya gabonensis Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Net bir cinsiyet ayırımı yapılamaz. Özellikle dışarıdan bakıldığında dişi ve erkek olan arasında neredeyse hiç fark yoktur.

Akvaryum ortamında çok nadir üretilirler. Genellikle doğadan yakalanan bir türdür. Larvalar oluşturur. Oluşan larvaların çıkması için hafif tuzlu su gerekir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 10 – 15  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 40 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Bayıldım 🥰