Athena Kimdir?-Yunan Mitolojisi

 

Athena kimdir? Yunan mitolojisinde sembolü  nedir? Athena Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Minerva denir. Sembolleri kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuştur. Athena, Atina kentinin baş tanrıçası ve koruyucusudur, kent ismini de ondan almıştır. Görünüşü başında miğferle tasvir edilen kadındır.Athena Kimdir? Nasıl Biridir?

Babası Zeus, annesi ise Zeus’un ilk karısı hikmet tanrısı olan Metis’tir. Athena ayrıca Troya savaşında tahta atın yapımında yardım etmiştir. Athena özel bir kalkan taşır ,kalkanın adı Aegis’tir. Kalkanı üstünde Medusa bulunur ve bu kalkan birçok düşmanı bozguna uğratmıştır. Zeus’un en sevdiği kızı olduğu için Zeus’un yıldırımını sadece o kullanabilir. Temel özellikleri kentle ilgili olan Athena birçok bakımdan Kır tanrıçasıdır. Athena Yunan uygarlığı öncesinden gelen  tanrıça olduğu ve daha sonra benimsendiği düşünülür. Zeus, Triton Gölü kenarında yürüyüş yaparken dayanılmaz bir baş ağrısına yakalanır. Yanına gelen Hermes, onun rahatsızlığını hemen anlar ve Hephaistos’u baltasını getirip Zeus’un kafasında bir yarık açar. Zeus’un yarılan kafasından silahlı ve doğarken yeri göğü inleten Athena dünyaya gelir. Hesiodos, Theogonia adlı eserinde Athena’nın doğumunu şu şekilde anlatır.Tanrıların kralı Zeus ilk eş olarak
Metis’i, bilge tanrıçayı seçti kendine.
Metis en çok şey bilendir
bütün tanrılar ve ölümlüler arasında.
Ama bu tanrıça tam doğuracağı sırada
çakır gözlü Athena’yı.
Zeus Toprağın ve Göğün öğütlerine uyarak
sevdalı sözlerle aldatıp eşini
yuttu, gövdesinin içine aldı onu.

Yunan ekonomisinden farklı ölçüde askeri temele dayandığı için Athena başlarda evcil işlevlerini korumakla birlikte daha sonra Savaş Tanrıça’sına dönüşmüştür. Savaşın güç yerine zeka ve strateji yönünü temsil eder.  El sanatlarını da temsil eden tanrıça olarak trompet, flüt, çömlek, tırmık, saban, gemi ve savaşta ki at arabaları onun icadıdır.

Atina Şehrinin Kuruluşu

Athena kimdir? Şehrin efsanesi nedir? Atina şehri kurulacağı zaman tanrısının kim olacağı konusunda yarışma yapılır, en sona iki tanrıça kalır. Bu iki tanrıça Poseidon ve athena’dır.  Bu iki tanrıça özelliklerini göstererek kazanan belli olacaktı. Poseidon mızrağını yere vurur ve at ortaya çıkar, atın evcil bir hayvan olduğunu yük ve insan taşıdığını söyler. Athena mızrağını yere saplar ve zeytin ağacı oluşur, zeytinin faydalarını sayarak herkesi kendine hayran bırakır ve yarışmayı kazanır. Atina’daki akropoliste zeytin ağacı olduğuna inanılır.

Kültürel İzi

“Athena kimdir” sorusu günümüzde bir tapınak olarak cevabını karşılar. Athena’nın hiç yoldaşı, sevdiği olmamıştır. İşte bu yüzden Athena Parthenos yani “Bakire Athena” olarak da anılır. Atina’daki ünlü Parthenon Tapınağı’ın  ismini buradan alır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments