Ateş Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Ateş çiçeği , çok yakından tanıdığımız ada çayı bitkisinin yakın akrabasıdır. Ana yurdu brezilya olarak bilinir. 1800’lü yılların başlarında İngiltere’ye getirilmiş ve oradan çiçek severler arasında yayılmıştır. Dikine gelişir ve 30 ile 50 santim arasında boyutlara ulaşabilir. Çalımsı bir yapısı vardır ve çok yıllık bir bitkidir. Ancak birinci yılın sonuna doğru bozulmalar görüldüğünden çoğu kez bir yıllık yetiştirme işlemi uygulanır. Yeşil renkli ve köşeli bir yapıya sahip bir gövdesi vardır. Çok dallı sürgünleri vardır. Oval biçimli kenarları dişli ve sivri uçlu yaprakları vardır. 7 santime kadar uzayabilir.

 Ateş Çiçeği Bakımı

Çok yıllık bir bitki olmasına rağmen ilk yılın sonunda görülen bozulmalar yüzünden mevsimlik olarak yetiştirilirler. Kış soğuklarına pek  dayanıklı değillerdir. Kışın yaprakları bozulur ve kurur. Kökleri donmaz ve sağ kalırsa ilk baharda yeniden canlanır ve çiçeklenmeye devam eder.

Açık havada ve tam gün ışık alan yerlerde rahatlıkla yetiştirilebilirler. Eğer yeterli güneş görmezse düzensiz dallar uzatır ve karışık bir hal alır. Yaz mevsimi aşırı sıcak olursa nispeten gölge olan yerlere dikilmelidir.

Toprak Seçimi

Çok fazla toprak seçen bir bitki değildir. Sadece fazla asitli ve aşırı kireçli toprakları sevmez. Eğer saksıda yetiştilmek isteniyorsa saksı derin olmalıdır. Kökleri rahat bir şekilde hareket edemezse gelişimi durur. Bu yüzden plastik saksılar uygun olmayabilir. Derin bir yapıya sahip toprak saksılar idealdir. Topraklarına perlit ya da ponza taşı karıştırılması olumlu bir sonuç verir.Işık İhtiyacı

Bir çok bahçe bitkisi gibi güneşi oldukça sever. Bu yüzden direkt güneş alabileceği alanlar bu çiçeklerin gelişimi olumlu etkiler. Bunun yanında daha gür açmasını da sağlar. Ancak yaz aylarında yakıcı güneşin üstüne vurması zarar verici olabilir. Bu yüzden yaz aylarında nispeten gölge alanlara konulmalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

En az haftada 2 defa sulanması bu bitki için faydalı olacaktır. Haftada 2 defa bol su ile sulanması gelişimini baya olumlu etkiler.Ateş çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Üretimi oldukça basittir. Dalların taze veya basit olması fark etmez.  Anaç bitkiden bir dal kırılıp  toprağa dikildiğinde ve toprak sürekli nemli tutulduğunda kök salıp gelişir. Bu koşullar sağlandığında üç hafta içerisinde köklenir. Bu süre zarfı içinde güneşten korumaya gerek yoktur. Normal bir şekilde güneş alabilir. Tohum veriyorsa tohumdan da çoğaltılabilir. Kış aylarına dayanıklı olmadığı için tohumlarının alınması önemlidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments