Atatürk Çiçeği Bakımı Ve Üretimi

Atatürk Çiçeği, dünyanın bir çok yerinde poinsttia, noel yıldızı ya da ponsetya gibi farklı isimlerle de anılır. Ana vatanının Meksika ve Orta Amerika olduğu bilinmektedir. Bizde bilinen isimini ise ülkemizde yetişmediği dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün bu çiçeğin ülkemizde yetişmesi için çalışmalar başlatması ile almıştır.

Sivri uçlu ve koyu yeşil yapraklara sahiptir. Hemen üst kısmında ise çiçeği yer alır. Genellikle kırmızı renklidir. Orta kısmında ise küme halinde sarı renkli çiçekleri bulunur. Genellikle kırmızı olan çanak yaprakları zaman zaman pembe ve beyaz renklerinde de görülebilir.Atatürk Çiçeği Bakımı

Sağlıklı bir şekilde büyümesi için bu çiçeğin şık alan ve sıcak olan bir ortama ihtiyacı vardır. Doğrudan  güneş ışığına veya cereyana maruz kalmaması gerekir. Bu sebepten açık pencere önünde bırakılmamalıdır. Özellikle pencere pervazların bu çiçek için uygun değildir. Özellikle yaz aylarında güneşi doğrudan almamalıdır. Kış aylarında ise bir kaç saatlik güneş ona zarar vermeyecektir.

Toprak Seçimi

Torf bakımından zengin, geçirgen ve yumuşak topraklardan hoşlanır. Bu topraklar çiçekçilerden kolaylıkla alınabilir. Toprağın geçirgen olması oldukça önemlidir. Fazla su tutan toprak bitkiye ciddi zararlar verecektir. Fazla olan su mutlaka atılmalıdır. Saksının altında drenaj delikleri olmalı ve akan suyun biriktiği tabla mutlaka düzenli olarak boşaltılmalıdır. Yılda bir defa saksı bir büyük boya çıkarılarak kökleri rahat ettirilebilir.Işık İhtiyacı

Güneş ışına doğrudan maruz kalmaması gereken bir bitkidir. Aydınlık ortamlardan hoşlanır. Güneş ışığı bitkiye dolaylı yollardan ulaşmalıdır. Ne çok sıcağı ne çok soğu sever. Bu nedenle bulunması gereken minimum sıcaklık 10 derece maksimum sıcaklık ise 19 derecedir. Aldığı güneşte buna göre ayarlanmalıdır.

Pencerenin iç pervazı doğrudan güneş almıyorsa bu çiçek için ideal bir ortam oluşturur.

Su Ve Hava İhtiyacı

Özellikle kış aylarında çok fazla sulama yapılmaması gereken bir bitkidir. Haftada bir defa sulanması ve toprağının nemli kalması yeterlidir. Soğuk havalarda bu çiçek sulanırken kullanılan su mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Hatta biraz ılık bir su olması tavsiye edilir. Kış aylarında aşırı sulama mantar gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Bahar ve yaz aylarında ise havalar kışa göre sıcak olacağından daha çok sulama yapılmalıdır. Bu yüzden bu aylarda sulama sıklığı arttırılmalıdır. Toprağının kurumamasına özen gösterilmelidir. Sulama bir kapla yapılıyorsa sürekli aynı ölçü kullanılmış olacaktır. Buda bitkinin gelişimini olumlu etkiler. Saksının altında biriken su hiç vakit kaybetmeden dökülmelidir.Atatürk Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Bu çiçeğin tam bir kış çiçeği olduğu söylenebilir. Kış ayları bitiminde ve bahar başlangıcında yapraklarını bırakmaya başlar. Dökülen yapraklar herhangi bir sorun oluşturmaması için saksıdan alınmalıdır. Bitkinin daha uzun ömürlü olması için özellikle bu yaprak dökümü döneminde budama yapılmalıdır. Budama sonrası elde edilen dallarla köklendirme sağlayıp yeni çiçekler elde edilebilir.

Çoğaltma işlemi için bitkiden ayrılan dallar yine torf bakımından zengin bir toprağa ekilebilir. Sulama toprak sürekli nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır. Bir süre sonra ekilen bu dallar kök salacaktır. Bu dönemde sıcaklık 17 ile 18 derece arasında olursa verim artlar.

Bitkinin kökünden yükselmeye başlayan eni bitkiler dikkatlice ayrılıp başka bir saksıya ekilebilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments