Astatotilapia calliptera – Çiklit Bakımı Ve Üretimi

Astatotilapia calliptera ‘ chizumulu ‘ olarak adlandırılan Afrika’da Malawi Gölü içrisinde yaşayan bir çiklit türüdür. Gölde ve çevresindeki nehir kıyılarında yaşamını sürdürür. Kumluk ve kayalık sığ alanları severler. Görünümü ile öne çıkan türlerden biridir. Bu balıkların akvaryumlarında hem kayalık hemde kumluk alanlar bulunması gerekir. Genel olarak değişimlere dayanıklı bir türdür. 

Astatotilapia calliptera Yaşam Alanı

Malawi Gölü içerisinde kıyı kesimlerde ve göl çevresindeki nehirlerde yaşamını sürdürür. Akvaryum ortamında da en iyi görünümü almaları için yaşam ortamlarına benzer bir alan yaratmak gerekir. Hem kumluk hemde kayalık olan sığ alanlardan hoşlanır. Bu yüzden akvaryumda hem kumlu hemde kayalık alanlar olmalıdır. Akvaryumu yoğun bir şekilde kayalarla doldurmak yerine bir kısım mutlaka kumlu kalacak şekilde dizayn edilmelidir. Akvaryumda taban ve orta seviyede yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hemde otçul şekilde beslenirler. Omurgasız canlılardan yosunlara hatta bitkilere kadar geniş bir beslenme yelpazeleri vardır. Bu yüzden günlük beslenmede buna göre ayarlanmalıdır. Pul ve granül yemleri severler. Kolay kolay yem seçen balıklar değillerdir.

Genel olarak akvaryumdaki diğer balıklarla gayet iyi anlaşırlar. Barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı orta derecede agresif tavırları vardır. Özellikle üreme dönemlerinde kendi türünden olan erkek balıklara karşı agresif davranabilirler.

Astatotilapia calliptera Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkekleri dişi olanlara oranla daha büyüktür. 5 santimden sonra cinsiyetleri belli olmaya başalar. Erkekler doğada bulunan  bir çok canlı gibi daha renklidir. Dişiler ise mat renkli bir yapıya sahiptir. Erkek olanların göz çevresinde siyah bir şerit olur. Sürüdeki baskın erkek ise yeşil bir renge bürünür.

Kumluk alanlarda ürerler. Üreme dansı sonucunda dişi yumurta döker ve erkek balık döller. Ardından dişi yumurtaları ağzına toplar ve 3 hafta kadar kuluçka yapar. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

Ortalama 23 ve 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilir ve ürer. Üremeleri için 26 derece sıcaklık en idealidir. Erkekler 13 cm dişiler 10 cm boyutlarına ulaşır. Bu yüzden devasa akvaryumlara ihtiyaç duymazlar. Ortalama 200 ile 250 litre arasındaki akvaryumlarda mutlu bir şekilde hayatlarına devam edebilirler.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Su sertliği aralığı oldukça fazladır. 5 ve 30 dh sertlikteki sularda yaşamlarını sürdürebilirler. 5.0 ve 8.0 ph aralığındaki sular ise bu balıklar için idealdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments