Asolene pulchella – Salyangozu Bakımı Ve Üretimi

Asolene pulchella, coğrafi kökeni Arjantin olarak bilinen bir türdür. Kabuğu diğer elma salyangoz türlerine göre çok daha serttir. Aynı zamanda daha da yavaş hareket eden canlılardır. Hem akciğerleri hemde solungaçları olan canlılardır. Bu sayede hem suda bulunan hemde havada bulunan oksijeni kullanılabilirler.

Asolene pulchella Yaşam Alanı

Yavaş akan derin suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Asolene pulchella Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı oldukça zordur. Üremeye hazır salyangozların birbirleri ile çiftleşmesi esnasında cinsiyet ayrımı yapılabilir. Çift cinsiyetli değillerdir.

Üreme çiftleşmeden hemen sonra dişi salyangozun bulduğu bir bitkinin üzerine yapışkan  yumurtaları bırakması ile gerçekleşir. Tek seferde 15 ya da 20 adet yumurta bırakırlar. Yumurtlar uygun sıcaklık sağlanmışsa 2 hafta içerisinde çıkarlar. Yavrular çıktıkları zaman iyi beslenebilmeleri için bezelye gibi yumuşak sebzeler verilebilir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

19 ile 30 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar  durgunlaşır. Yaklaşık 5 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 20 litrelik bir akvaryum bu canlılar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve çok sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments