Artemis Kimdir?- Yunan Mitolojisi

Artemis kimdir? Artemis Yunan mitolojisinin büyük tanrıçalarından biridir. Roma’daki adı Diana’dır. Zeus ile Leto’nun kızıdır. Vahşi doğa, ay tanrıçası, avcılık ve okçuluk alanlarında bilinir.  Sembolleri ok-yay, köpek, geyik ve aydır. Ok ve yayla betimlenen sarışın bir kadın olarak bilinir.

 Artemis Kimdir? Yunan Mitolojisinde Nerededir?

Kardeşinden bir gün önce doğarak Apollon’un doğumu sırasında annesine yardım etmiştir. Annesinin çektiği acıyı gören Artemis evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin etmiştir. Delos adasında doğmuştur, Artemis “Phoebe” olarak da bilinir. Ayı temsil eder, yayla silahlandırılmıştır oklar ay ışınlarını sembolüdür. Artemis kimdir,  Yunan mitolojisinde yeri nedir dendiğinde ilk akla gelen Artemis, sarışın, güzel, endamlı, ciddi yüzlü, tanrısal bir bakire. Saf ışık tanrıçası olarak afifliği temsil eder, kültü olarak afifliğe, erkek, kadın duacılara riayet zorundadır. Artemis ve avcıları bakirelik yemini etmiştir. Artemis de bütün avcıları 13-15 yaşları arasında ölümsüz olarak sabitlemiştir. Satirler Artemis ve avcıların hayranıdır. Çünkü Artemis doğayı ve hayvanları çok sevmektedir. Fakat hiçbir erkek ve satir asla Artemis ve avcılarına yaklaşamamaktadır. Artemis kendine yaklaşan erkekleri ya geyiğe ya da tavşana çevirmektedir. Ayrıca Artemis ev ve orman tanrıçasıdır.

Artemis Mitleri

Artemis kimdir, Yunan mitolojisi mitlerinde nerede karşılaşırız?

Niobe: Niobe, Lidya kralı Tantalos’un kızıdır. Niobe çok fazla çocuğu olduğundan kendisini leto’dan üstün görerek tanrıçayı aşağılamıştır. Bunun üzerine Leto’nun çocukları Artemis ve Apollon Niobe’nin çocuklarını oklarla öldürmüşlerdir. Niobe 12 çocuğunun ölümüne dayanamayarak taşa dönüşmüştür. Manisa’ da kadın yüzü biçiminde kaya  Niobe’yi tasvir eder.

 
Meleagros:Oineus ile Althina’nın oğludur. Hasat bayramında bütün tanrılara kurban kesildiğinde Artemis’i unutur. Artemis kendisine karşı saygısızlık olarak görünce Kalydon bölgesine domuz gönderir, domuz bütün ekinleri mahvedince kıtlık başlar. Meleagros bu domuzu avlamaya ama başaramadığı için çokça yardım gelir ve domuz öldürülür. Ancak kini geçmeyen Artemis bu defa Kuretler Aitolialar arasında av paylaşımı ile ilgili kavga çıkarır. Meleagros bu kavga esnasında dayılarını öldürür ve annesi onu lanetler . Meleagros çekip gider, Kuretler şehri yakıp yıkar. Meleagros geri çağırılır, geri dönerek Kuretleri kovar.

Orion:Artemis Orion’a aşık olur ve bakire kalmak yeminini bu aşkı için bozmak zorunda kalır. Fakat bu Apollon bu aşkı karşı çıkar, lakin Artemis daha çok bağlanır . Bunun üzerine Apollon , Orion’u küçülterek Artemis’in vurmasını ister, Artemis vurunca Orion dağılır Zeus’ta onu göklere serpiştirerek takımyıldızı yapar.

Aktaion:  Aktion kendini Artemis’den kendini  üstün görerek kibirlenmiştir.   Bunu üzerine Artemis de Aktaion’u bir geyiğe çevirir ve köpeklere yem eder.

Günümüzdeki İzi

 

Artemis kimdir, günümüzdeki efsanesini  devamlılığını nerede korumaktadır? Artemis efsanesini İzmir Efes’te korumaktadır. Artemis’i  bakireliğin sembolü olmasına rağmen  Anadolu Efes’te doğurganlığın ve bereketin sembolü olarak ana tanrıçayı simgeler. Efes’te Artemis Tapınağı bu tanrıça adına yapılmıştır.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments