Aristochromis Christyi – Çiklit Bakımı Ve Özellikleri

Aristochromis Christyi, doğu Afrika’da bulunan Malawi Gölü’ne özgür bir türdür. Çiklitgiller familyasına bağlıdır. Renkleri ve boyutları ile bu balıklar oldukça göz alıcıdır. Büyük boyutlu akvaryumlarda beslenebilirler. Bakımı oldukça kolaydır ve diğer Malawi Gölü balıkları ile sorunsuz yaşayabilirler. 

Aristochromis Christyi Yaşam Alanı

Coğrafik kökeni olan Malawi’de bu balıklar sahile yakın kumluk veya yarı kayalık alanlarla yaşamlarını sürdürürler. Bu yüzden akvaryum ortamında da buna benzer bir alan yaratmak faydalı olacaktır. Yoğun ve sık kayalar yerine daha sade bir tasarım tercih edilmelidir. Aynı zamanda balıkların boyutları büyük olduğu için saklanabilecekleri ortamlar buna göre hazırlanmalıdır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenmektedirler. Bu yüzden akvaryum ortamında da doğalarına uygun olarak beslenmeleri gerekir. Protein ağırlıklı yemlerle beslemek çok önemlidir. Bu balıkları beslerken verilecek yemler etçil balıklara uygun ve besin değeri yüksek yemlerden seçilmelidir. Diyetlerinde canlı yemlerin eksik edilmemesi tavsiye edilir.

Genel olarak diğer balıklara karşı uyumlu ve barışçıldır. Ancak yiyebileceği boyutlardaki balıklarla aynı akvaryuma konulmamalıdır. Ağzına girebilecek boyutlarda olan balıkları yiyecektir. Kendi türüne karşı agresif tavırlar sergiler. Genellikle orta su seviyesinde yüzerler ve akvaryuma eklenen diğer balıklar buna dikkat edilerek eklenmelidir.

Aristochromis Christyi Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkek olanlar dişilere oranla daha renkli ve büyüktür. Erkek balıklar özellikle üreme dönemlerinde kendi türünden olan diğer erkek balıklara karşı agresif tavırlar sergilerler. Bir çok Malawi balığı gibi ağızda kuluçka yaparlar. Erkek ve dişi sırayla dönerek yumurta döküp döllerler. Ardından dişi yumurtaları ağzında toplar. Ağzında bu yumurtaları döndürerek havalandırır ve kuluçkayı tamamlar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu 

Ortalama 22 ile 26 derece sıcaklıklar bu balıklar için en ideal olan sıcaklıklardır. Bu sıcaklıklarda rahatlıkla gelişim gösterip ürerler. Özellikle erkek olanları yaklaşık 30 santim boya ulaştıkları için büyük akvaryumlar tercih edilmelidir. En az akvaryum hacmi olarak 450 litre önerilir. Bu hacmin altındaki akvaryumlarda sorun yaşanabilir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yaklaşık olarak 10 ile 30 dh sertliği aralığındaki suları severler. En uygun yaşam ortamı için  bu değerlerin sağlanmasına dikkat edilmelidir. 7.3 ve 8.5 ph değerleri de bu balıklar için idealdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments