Arı Sokması ve Yapılması Gerekenler

Arı sokması; bal arısı, eşek arısı, sarıca arısı ve yaban arısı gibi arı türlerinin sokmasıyla gerçekleşir. Arının zehiri peptidler, enzim etkisi olmayan proteinler, enzimler ve vazoaktif aminler (histamin ve serotonin) bulundurur. Sokmuş olan arının türüne göre kişide farklı şiddetlerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
Arıda bulunan zehir bezinin dolu ya da boş olmasına göre enjekte etmiş olduğu zehir miktarı değişkenlik gösterir. İmmünolojik (bağışıklık sistemi) toksik yanıt, kişinin bünyesinin duyarlılığına göre değişir. Bağışıklık sisteminin duyarlı olduğu dönemde ya da kişisel genetik yapı farklılığı sebebiyle tek bir arının sokması bile kişinin ölümüne sebep olabilir.

Arı sokmalarında belirtiler:

Arı sokmalarında lokal (bölgesel) belirtiler görülür. Arı, kişinin birkaç yerinden veya solunum yoluna yakın bir yerden soktuysa ya da kişinin alerji geçmişi varsa bu durum çok tehlikeli olabilir. Hatta anafilaktik (alerjik) şok gelişebilir.

 • Sokulan bölgede ağrı, kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve aşırı duyarlılık,
 • Baş ağrısı, ateş, hâlsizlik, kızarıklık ve eklem ağrısı,
 • Baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma, hırıltılı solunum, ödem,
 • Nefes almada zorlanma, kasılma, konuşma yeteneğinde ve duyuda zayıflama,
 • Hipotansiyon, bilinç kaybı, solunum güçlüğü, konvülsiyon (nefes alamama-çırpınma-şuur kaybının geliştiği bir durum), koma, böbrek yetmezliği vb. belirtiler görülebilir.
Arının ağız, dil ve boğaz gibi solunum güçlüğüne sebep olabilecek bölgelerden sokması, daha ağır sonuçlara neden olabilir. Duyarlı kişilerde 5-8 dakika içinde şiddetli belirtiler ortaya çıkabilir, 20-30 dakika içinde ağız ya da boyun çevresinde şişme, bilinç kaybı, solunum güçlüğü, hipotansiyon gelişebilir. 1-96 saat içinde ölüm görülebilir.

Arı Sokması: YAPILMASI GEREKENLER

 • Arının iğnesi derinin üzerinden görülüyorsa sıyırarak (kredi kartı vb.) yavaşça çıkarılır. Arı iğnesi mutlaka çıkarılmalıdır. Cımbız, arının iğnesini sıkıştırıp iğnedeki zehirin daha fazla salgılanmasına neden olacağından kullanılmaz.
 • Kişinin bilinci açıksa ve arı ağzından sokmuşsa kişiye buz emdirilir.
 • Sokulan bölge bol su ve sabunla yıkanır.
 • Sokulan bölgeye soğuk uygulama yapılır. Bu uygulama 30 dakika aralıklarla 15 dakika süreyle buz konulması şeklinde yapılır. Soğuk uygulama, sokulan bölgenin şişmesini, ağrısını, kaşınmasını ve zehrin emilimini azaltır.
 • Arının soktuğu bölgedeki bilezik, yüzük vb. takılar şişme gerçekleşebileceğinden çıkarılır.
 • Kişide ciddi bir durum geliştiyse hemen 112 aranmalıdır ya da en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Rüzgar
Rüzgar
2 yıl önce

Yaz ayları için çok faydalı