Ares Kimdir? – Yunan Mitolojisi

Ares kimdir? Mitoloji, toplumda düzeni sağlamak, insanlara öğütler vermek gibi pek çok amaca yönelik olup ulusların, tarihi, kahramanlıkları, kutsalı, düşünce yapısı gibi değerlerine dayanmaktadır.  Yunan mitolojisi, tanrıların insan biçiminde olduğu bir mitoloji olup, her tanrının uzmanı olduğu bir alan ve kendini diğerlerinden ayıran karakteristik özellikleri bulunmaktadır. 12 tanrıdan oluşan yunan mitolojisinde 8 erkek tanrı ve 4 kadın tanrıça bulunmakta ve soylarının Titan Kronos ve eşi Rhea’ya dayandığı bilinmektedir. Tanrıların tanrısı olarak adlandırılan ve ikinci kuşak tanrıların babası olan oğulları, Zeus, eşi Hera ile Olympos Dağı’nın tepesinde yaşamaktadır. Zeus’un çocukları arasında en sevmediği, savaş tanrısı olan Ares’tir. Peki Ares çoğu tanrı tarafından neden sevilmemektedir?
Ares Kimdir? Özellikleri Nelerdir?

Yunan mitolojisinde tanrılar insan biçiminde olmakta ve hepsinin kendi özellikleri bulunmaktadır. Pek çok ayrı özellikleri bulunan tanrılar arasında en sevilmeyen tanrıların başında gelen Ares kimdir? Savaş tanrısı olan Ares, Zeus ve Hera’nın oğlu ve barış tanrıçası olan Athena’nın tam anlamıyla zıttıdır. Truva Savaş’ında Truvalıların yanında olması da tanrılar tarafından sevilmemesinin büyük sebebidir. Ayrıca Ares, güzellik tanrıçası olan Afrodit ile yasak aşk yaşamış ve bunu öğrenen Hephaistos tarafından Afroditle birlikte altın bir ağ ile yatağa bağlanmıştır. Bu rezaletin ardından Ares, Trakya’ya kaçar. Savaş tanrısı Ares, Trakyada’da rahat durmayarak Trakyalılar’ı Amazonlar’a karşı kışkırtarak savaş çıkmasını sağlamıştır. Ayrıca Ares’in oğlu olan Kyknos babası adına, kafataslarından piramit yaptırmaktayken Herkül’e meydan okumuştur fakat Kyknos, Herkül tarafından öldürülmüştür. Bunun üzerine  savaş arabasına atlayan ve oğlunun intikamını almak isteyen Ares, Herkül’e meydan okumuştur. Fakat zorlu geçen savaş sonucunda üstünlük kuramayan Ares, kaçmak zorunda kalmıştır.

Yunan Mitolojisinde Ares’in Yeri

Afrodit ve Hades dışında hiçbir tanrı tarafından sevilmeyen Ares, tanrılar arasında en zor durumda bırakılanıdır. Bir gün Gaia’nın oğulları olan Otis ve Ephialtes Olympos’a savaş açmıştır ve bununla da kalmayarak Afrodit ve Zeus’un eşi Hera’yı istemişlerdir. Bu duruma son derece sinirlenen Zeus, Trakya’da olan Ares’i görevlendirmiştir. İki deve karşı savaş veren Ares, devler tarafından bayıltılır ve tunçtan bir küpün içine kapatılır. Diğer tanrılar tarafından aylarca aranan Ares’i, 13 ay sonra ölmek üzereyken Hermes bulmuştur.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments