Arapaima gigas (Pirarucu) – Bakımı

Arapaima gigas (Pirarucu), coğrafi kökeni Afrika olarak bilinen bir türdür. Oldukça geniş bir alana yayılım göstermiştir.   Büyük havuzlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş havuzların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Buna bağlı olarak bulundukları havuzlar mutlaka düzenli filtre edilmelidir. Havuza konulacak bitkiler balığa göre özenli seçilmelidir.  Oldukça hoş bir görünme sahip balıklardır.

Arapaima gigas Yaşam Alanı

Doğrudan nehirlerin içerisinde yaşar.  Havuz içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Havuzun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Havuzun orta seviyesinde bulunurlar. Genelde rahat edebilecekleri saklanma alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak küçük canlıları yiyerek beslenirler. Havuz ortamında da buna uygun olarak kaliteli canlı yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir. Küçük canlılara karşı dikkatli olunması gereken bir balıktır.

Havuzda beslenen balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Arapaima gigas Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı bilinmeyen bir balık türüdür. Belki çiftleşmesi gözlemlendiğinde cinsiyet ayırımı yapılabilir. Ancak havuz ortamında üretildiğine dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 – 29 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 3 metre boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip havuzlar bu balıklar için idealdir. Boyutları itibari ile akvaryum ortamında bakılması mümkün değildir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlıların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 7.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments