Aphanius mento – Bakımı Ve Üretimi

Aphanius mento,  coğrafi kökeni Türkiye, İran, Irak, Suriye, Ürdün, İsrail ve Lübnan.olarak bilinen bir türdür.  Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Buna bağlı olarak bulundukları akvaryumlarda bolca bitki bulunmalıdır.  Kalabalık olarak bakılabilen bir türdür. Akvaryumda doğal bir görünüm için kuru yapraklar kullanılabilir. Küçük akvaryumlarda birden fazla erkek bakılması sorun yaratabilir.

Aphanius mento Yaşam Alanı

Tatlı sularda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun orta seviyesinde bulunurlar. Genelde rahat edebilecekleri saklanma alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli canlı yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle  orta derecede agresif tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Aphanius mento Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıklar dişilere göre daha renkli bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda üreme dönemi yaklaştığında dişiler yumurta toplamaya başlar.

Düz yumurta döken balıklardır. Yumurtalar bitkilerin arasına  bırakılır. Yumurtlama için ayrı bir akvaryum kullanmak daha çok yavru almayı sağlayacaktır. Su değerlerine dikkat edilmelidir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

10 – 25 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 6 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 50 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Çok sert ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlıların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 8.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir