Antoryum Çiçeği – Bakımı Ve Üretimi

Antoryum Çiçeği, güneşi çok seven ve güneş gördüğünde bütün enerjisini çiçeklerine harcayan oldukça popüler bir çiçektir. Bunu yanın da çok soğuk havaları sevmez. Hava sıfır veya altında yaşayabilecekleri ortam oluşmaz. Hem havadar hemde nemli havaları sever. Bu çiçekler için en ideal ortam, saksının bol miktarda çakıl taşı ile dolu olan bir tepsiye oturtulması ile sağlanır. Çakıl taşları ortamın nemini otomatik bir şekilde ayarlayarak, çiçeğe güvende hissettirir.

Güneşten ve nemden uzak kalmamalıdır. Eğer yeterli güneş ve nem ortamı oluşmazsa çiçek açmayacaktır. İlgi görmeyi seven bir çiçektir. Sevginizi hissettiği sürece daha coşkulu açar.Antoryum Çiçeği Bakımı

Oldukça uyumlu bir yapısı vardır ve birçok ortama kolaca adapte olabilir. Hava akımını sevmez. Bu yüzden ev içerisinde oluşabilecek cereyanlara karşı mutlaka korunmalıdır. Toprak ya da saksı değişimi yapmak için mutlaka ilk bahar ayları beklenmelidir. İyi miktarda besin içeren toprak bulunduğu saksıdan bir büyük boy saksıya konularak saksı değişimi yapılmalıdır.

Toprak Seçimi

Bu çiçeklerin sevdiği toprak humuslu ve zengindir. Toprağınızı mutlaka çiçeğe göre ayarlamalısınız. Çürümüş dal ve yapraklar eklenerek, aşırıya kaçmadan gübreleme yapılarak toprağın zenginleştirilmesi bu çiçeğin gelişimine katkı sağlayacaktır. Kalitesiz ve vitaminsiz bir toprak zarar verici olacaktır.Işık İhtiyacı

Güneş oldukça önemlidir. Güneş görmediği zamanlarda çiçek açmayacaktır. Ancak çok az bile güneş görse, güzelliğini sunmaktan çekinmez. Az miktarda bir güneşle bile bütün bir yıl çiçek açabilen bir yapıya sahiptir.

Özellikle pencere kenarlarında tülden süzülerek gelen güneşe bayılırlar. Kasım ayının bitinden şubat ayının bitimine kadar olan süreçte ise güneşi doğrudan alması en faydalı olanıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Mutlaka sulamada kireç içermeyen su kullanılmalıdır. Suyun çok sıcak veya çok soğuk olmamasına da özen gösterilmelidir. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Toprağı sürekli nemli kalmalıdır. Düzenli aralıklarla toprağını kontrol etmelisiniz. Eğer kuru bir toprak hissediyorsanız sulama yapmalısınız.

Saksının altına akan su mutlaka alınmalıdır. Fazla sulama yaprak ve köklerin çürümesine sebep olacaktır. Yetersiz sulama ise hayati zararlar verecektir. Suyu seven bir bitkidir. Ancak aşırı yada az olmamalıdır.

Diğer Gereksinimleri

Nemli ve havadar ortamları çok seven bir çiçektir. Bu yüzden bu ortam sağlanmalıdır. Kış mevsiminde eğer ev iyi bir sıcaklık derecesine sahipse gelişimi devam eder. Bu çiçek için en ideal sıcaklık geceleri 20 gündüzleri ise maksimum  28 derecedir. Isı bu seviyelerin altına düştüğü sürece gelişimi yavaşlar. Isı 30 – 32 derecelerin üstüne çıkıyorsa nem oranına dikkat edilmelidir. Eğer nem oranı da artıyorsa sorun yoktur. Ancak nem artmıyorsa yaprakları deforme olacaktır.Antoryum Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Flowers in bloom – flower festival Baguio City, Philippines

Köklerinden yavru veriyorsa, bu yavrular haziran ayının ortasından sonra başka bir saksıya alınabilir. Yeni bitki kısa bir sürede köklenir ve çiçek açar. Eğer bu şekilde yavru vermiyorsa, yaz aylarında havalar ısınmaya başladığında, uzamış olan gövdeden saksıya yakın bir noktadan kesilebilir. İki bitkide kısa bir sürede kendisini toparlayacaktır. Tohum ile üretimi çok verimli olmayabilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Çiçek aşığı
Çiçek aşığı
2 yıl önce

Gerçekten harika bir yazı olmuş. Teşekkürler.