Anentome helena (Katil Salyangoz)

Anentome helena (Katil Salyangoz), coğrafi kökeni  Endonezya olarak bilinen bir türdür. Salyangoz yiyen salyangoz olarak bilinir. Özellikle bitkili akvaryumlarda zarar verici veya istenmeyen salyangozlardan kurtulmak için kullanılır. Kolay üremesi ve işe yararlılığı sayesinde bu canlılar akvaryumda oldukça popüler olmuştur.

Anentome helena Yaşam Alanı

Şelalelerin yukarısında bulunan hızlı akan nehirlerin içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Anentome helena Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı oldukça zordur. Üremeye hazır salyangozların birbirleri ile çiftleşmesi esnasında cinsiyet ayrımı yapılabilir. Çift cinsiyetli değillerdir.

Üreme çiftleşmeden hemen sonra dişi salyangozun bulduğu düz bir yüzeye yumurtaları bırakması ile gerçekleşir. Tek seferde 5 ya da 10 adet yumurta bırakırlar. Yumurtlar 2 – 3 hafta içerisinde çıkarlar. Üzerlerinde barındırdıkları jel sayesinde akvaryumda diğer canlılar tarafından zarar görmeden gelişimlerini tamamlarlar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 4 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 15 litrelik bir akvaryum bu canlılar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlıların mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 8.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments