Anabas testudineus – Bakımı Ve Üretimi

Anabas testudineus , coğrafi kökeni  Tayland, Laos ve Endonezya olarak bilinen bir türdür. Oldukça dirençli ve hemen hemen bulduğu her şeyi yiyebilen bir balıktır. Oldukça büyük boyutlara ulaşır bu yüzden büyük akvaryumlara ihtiyaç duyulur. Bunun yanında kötü su şartlarına dayanıklıdır. Ancak üretilmek isteniyorsa mutlaka su dengesi korunmalıdır.

Anabas testudineus Yaşam Alanı

Bitkili sularda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Taban ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde agresiftir.

 

Anabas testudineus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Çift üremeye hazırlık için canlı yemlerle beslenmelidir. Üretim için büyük akvaryumlar gerekir. Yumurta döktükten sonra yumurtalar serbest olarak yüzerler. Bu aşamadan sonra dişi ve erkek akvaryumdan alınmalıdır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 30 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 25 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 115 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 5.5 ve 8.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments