American Staffordshire Terrier Özellikleri

American Staffordshire Terrier, kökeni daha eskilere dayanan bir Terrierlerin soyu ile Bulldog cinsi köpeklerin çaprazlanması sonucunda ortaya çıkar. American Pitbull Terrier ırkı ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Özellikle Amerika’da bu ırk çoğunlukla yasa dışı köpek dövüşlerinde kullanmak amacıyla yetiştirilmiştir. Bu ırk koruma, arkadaşlık kurma ve domuz ile sığırları yakalamadaki yetenekleri ile ün salmıştır. Medyada saldırgan olarak öne çıkarılmasına rağmen her zaman popülerliğini devam ettirmiş sevgi dolu bir ırktır. Bu ırkın doğal saldırganlığı insanlara karşı değil, yabancı köpeklere karşıdır. Ancak bu durum doğru bir eğitimle tamamen ortadan kaldırılabilir. Araştırma yada polis köpeği olarak da kullanılan bu ırk duyarlı organları sayesinde bir çok başarıya imza atmıştır.Amerikan Staffordshire Terrier Karakteri

American Staffordshire Terrier doğru sosyalleştirme adımlarından sonra çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşır. Sosyalleşme, davranış eğitimi ve diğer evcil hayvanlarla birlikte yavrudan büyüme bu ırkın karakter gelişiminde önemli bir yer kaplamaktadır. Aksi taktirde kendisine sert tepki gösteren köpeklerle kavga etme eğilimindedirler. Yaşadıkları ortamı son derece iyi bir şekilde korurlar. Genellikle sahibi yanında olduğunda yabancılara yaklaşımı arkadaşça olur. Taşkınlıkları kontrol altında  tutulursa oldukça iyi bir aile köpeği olur. Sahibinin dikkatini çekmek ve onayını almak bu ırkı her zaman mutlu eder.Bu ırk tam erişkin boya ulaştığında fazlasıyla güçlü olduğu için tasmayı çekmemesi gerektiğini erken dönemde öğrenmelidir. Uygun bir şekilde eğitim aldıklarında çok fazla şey öğrenirler. Bebekliğinde dahi sosyalleştirme oldukça önemlidir. Son derece itaatkardır. Bu itaatkar olma durumu sahibini memnun etme çabasını da arttırır. Eğitim sürecinde sabır çok önemlidir.

American Staffordshire Terrier Bakımı ve ihtiyaçları

Bu ırk dış ortamda yaşayabilse de bir aile ile ev içinde yaşadıklarında daha mutlu olurlar. Genel algılardan dolayı köpeğin dış ortama çıkarılmasından önce hazırlıklı olunmalıdır. Gün içerisinde sağlıklı bir şekilde enerjisini atabilmesi için birkaç farklı egzersiz yapmalıdır. Koşabileceği aktivitelerden yada topu, frizbiyi yakalamaktan fazlasıyla keyif alırlar. Atılan nesneleri geri getirmek onlara oldukça keyif verir. Yeterli egzersiz ihtiyacı karşılandığında apartman ortamında rahatlıkla yaşayabilir.

Kısa, parlak ve sert bir tüy yapısına sahiptir ve ince taraklarla taranıp kolayca bakımı yapılabilir. Tüy yapısı sayesinde sık yıkanması gerekmez sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. 

American Staffordshire Terrier Özellikleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir