Alternatif Yaşam Doğal Su Kaynakları

Daha önce alternatif yaşam kurmaya ilk adım adlı yazımda suyun çevredeki akarsulardan alınabileceğini söylemiştim. Ancak her zaman akarsuların ya da içilebilir su kaynaklarının bulunduğu bir alanda olmayabilirsiniz. İşte burada yağmur sularının toplanması ve arıtılması akla geliyor. Kendi kendine yeten bir yaşamda su için şebekeye bağlı ve ya bir şekilde bir yerlerden sürekli su taşımak gibi dertlerden uzak olmak için yağmur sularının depolanması çok işe yarar bir sistem olacaktır.
Dünyanın birçok yerinde uygulanan bu sistem özellikle yağışların fazla olduğu bölgelerde susuzluk gibi sıkıntıları büyük oranda gideriyor. Sistem eski tarihlerde de su kuyuları ve sarnıçlarda kullanılıyordu. Kendi kendine yeten bir hayatta böyle bir sistem kurmak kaçınılmaz. Yağmur suyunun depolanmasını sadece içme ve ev ihtiyaçları olarak düşünmeyin. Bahçenizdeki bitkilerin sulanması veya beslediğiniz hayvanların su ihtiyacı gibi ihtiyaçları da büyük ölçüde karşılamaya yardımcı olacaktır. Özellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde depolanan su yaz aylarında size çok yardımcı olacaktır. Bu sistemi sadece evlerde değil büyük ticari binalarda da kullanmak mümkün. Çatılardan akan su gerekli filtrelerden geçerek depolarda kullanılmaya hazır bir şekilde toplanacaktır. Özellikle susuzluğa giderek daha fazla yaklaştığımız bu günlerde alternatif bir yaşam düşünmüyor olsanız dahi yağmur sularının depolanması giderek kaçınılmaz bir hal alıyor. Tarım alanlarında da bu sistemlerin kullanılması tasarruf sağlayacaktır. Yağmur sularının toplanması ve depolanmasının birçok yönden avantajı vardır. Özellikle sistem maliyetlerinin düşük olması, inşaatının ve işlenmesinin kolay olması bunların başında gelmektedir. Bir diğer önemli avantajı ise çevreye tamamen zararsız olmasıdır. Elde edilen suyun tamamen maliyetsiz olması ve kullanılacağı alanların yakınında olması bu sistemin kurulmasını cazip kılıyor. Ancak bu sistem tamamen kusursuz değil. Yağışların belirsiz ve ya az olduğu bölgelerde sistemin güvenilirliği azalmaktadır. Sorumluluk tamamen size aittir ve herhangi bir sorunda çözüm yolları geliştirmesi gereken her zaman siz olursunuz. Su depolarının uygun yerlere konulmaması özellikle çocukların içlerine ulaşabilecekleri alanlarda olmaları ciddi bir tehlike oluşturabilir. Bir de depoların büyük ve çok yer kaplıyor olması sistemin eksiklerinden olarak görülebilir.

Ancak bu sistem uygun koşullarda kendi kendine yeten bir yaşamda neredeyse kaçınılmaz.  Alternatif yaşamımızı oluştururken her ayrıntıyı düşünmeliyiz. Özellikle maliyetleri minimuma indirmek en önemli etken. Yağmur sularının değerlendirilmesi  ev işlerinde kullanmadığını düşünsek dahi bahçe ve hayvanlarınızın ihtiyaçları için kullanıldığında hem içme suyundan hem de maliyetler açısından size tasarruf sağlayacaktır. 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments